Edukacja kulturalna i artystyczna we współczesnej szkole oraz kształtowanie innowacyjnego społeczeństwa będą tematem międzynarodowej konferencji, którą Polski Komitet ds. UNESCO organizuje w Łodzi 16 i 17 września.
"Polski Komitet ds. UNESCO podjął inicjatywę organizacji szeregu konferencji w różnych miastach Polski, ale chcielibyśmy zacząć od Łodzi, która jest centrum kulturalnym i miastem zbudowanym na doświadczeniu wielokulturowości" - podkreślił na konferencji w środę sekretarz generalny PK ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski.
Zdaniem prof. Ratajskiego, edukacja artystyczna jest jedną z istotnych form edukowania i wpływania na profil ucznia, zwłaszcza pod względem kształtowania postaw otwartości na inne kultury, postaw innowacyjnych i kreatywnych.
"Nie zapominajmy, że UE już w 2009 r. stawiała nacisk na kształtowanie kreatywności i innowacyjności u Europejczyków, mówiąc o włączeniu edukacji kulturalnej do stosowanych form nauczania. Nie chodzi tylko o to, by wprowadzać do szkół – zapomniane już niestety – lekcje plastyki i muzyki, ale o to, by kształcenie było przesiąknięte związkami z edukacją kulturową" - wyjaśnił.
PK ds. UNESCO zaprosił do udziału w konferencji organizowanej 16 i 17 września w Łodzi ekspertów z Niemiec, Francji i Austrii. To państwa, które – zdaniem ambasadora – przodują we wprowadzaniu nowoczesnych form edukacji kulturalnej."Specjaliści zaprezentują, w jaki sposób u nich te systemy funkcjonują, jakie są sukcesy np. w nauczaniu fizyki i matematyki z wykorzystaniem art education" – zaznaczył prof. Ratajski.
Zdaniem sekretarza PK ds. UNESCO, otwarcie na wielokulturowość i inność jest szczególnie ważne w momencie, gdy Europa staje przed koniecznością przygotowania się na przyjęcie tych, którzy "przynoszą z sobą inną kulturę, czyli uchodźców z Syrii, Iraku i innych regionów zdominowanych przez kulturę islamu."
Współczesna szkoła – w ocenie prof. Ratajskiego – nie podaje jedynie wiedzy, lecz także kształtuje postawy i umiejętności niezbędne do funkcjonowania we współczesnym, demokratycznym, państwie opartym na kreatywności obywateli.
W konferencji, która odbywać będzie się w łódzkim kompleksie EC1, weźmie udział ok. 150 nauczycieli, animatorów kultury i pracownikow organizacji pozarządowych. Pierwszego dnia zaplanowano wystąpienia przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za edukację kulturalna i artystyczną w Niemczech, Francji i Austrii.
W ramach warsztatów zaprezentują się teatry, domy kultury, szkoły i koła naukowe stosujące w praktyce elementy edukacji artystycznej, filmowej, technicznej, teatralnej i myślenia projektowego.
Organizatorami konferencji są: Polski Komitet ds. UNESCO, Narodowe Centrum Kultury i EC1 – Łódź Miasto Kultury. (PAP)
agm/ par/