Polska po 1989 roku

14.06.2018

W Łódzkiem 300 tys. uczniów otrzyma świadczenie w programie "Dobry start"

W Łódzkiem około 300 tys. uczniów będzie mogło skorzystać ze świadczenia w ramach programu "Dobry start". "To najbardziej powszechne świadczenie uruchomione przez rząd PiS" - podkreślił w czwartek wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

"Program +Dobry start+ to najbardziej powszechne świadczenie uruchomione przez rząd PiS, na które wyasygnowano w tym roku 1,4 mld zł. Obejmuje ono jednorazową wypłatę 300 zł dla każdej osoby uczącej się. W woj. łódzkim mamy około 300 tys. uczniów, zatem na zrealizowanie tego świadczenia zostanie przeznaczone około 100 mln zł" - poinformował wojewoda na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego, 300 zł - wypłacane w ramach programu "Dobry start" - przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m.in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

"Świadczenie to, podobnie jak 500 plus, nie zalicza się do dochodów, a więc nie jest opodatkowane i nie podlega egzekucji komorniczej" - zaznaczył wojewoda łódzki.

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski powiedział, że "Dobry start" to kolejny rządowy program realizowany we współpracy z MEN; tym razem wsparcie jest kierowane wprost do rodziców wszystkich uczniów - od szkoły podstawowej do ukończenia 20 lat.

"Szkoły otrzymały od nas materiały informacyjne - ulotki i plakaty, zawierające wskazówki, jak otrzymać wsparcie, kiedy i gdzie złożyć wniosek, a także kiedy pomoc trafi do rodziny. Zachęcamy, by rodzice składali wnioski już od 1 lipca za pośrednictwem portalu internetowego empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia można składać je w formie papierowej. Im szybciej zostanie to zrobione, tym wcześniejsza będzie wypłata świadczenia" - dodał kurator.

Ostateczny termin złożenia wniosku to 30 listopada. Należne 300 zł ma trafić do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Po konferencji wojewoda i kurator spotkali się z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie, w których będzie można składać wnioski w programie "Dobry start".

Zgodnie z zapowiedziami w konferencji i późniejszym spotkaniu miała uczestniczyć podsekretarz stanu w MEN Marzena Machałek, jednak uniemożliwiły jej to inne obowiązki.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL