W Mińsku odbyła się w czwartek prezentacja białoruskiego przekładu "Teorii literatury XX wieku" Michała Pawła Markowskiego i Anny Burzyńskiej. „To wielka wartość dla białoruskiej humanistyki” – podkreślali białoruscy literaci, wykładowcy i tłumacze.
"Do życia białoruskich humanistów wkracza klasyczny polski podręcznik przybliżający najpopularniejsze i najważniejsze światowe koncepcje teoretyczno-literackie" – powiedział białoruski pisarz, filolog i wykładowca Andrej Chadanowicz.
"Nie warto tej książki traktować wyłącznie jako podręcznika, to pozycja wartościowa dla wszystkich humanistów i intelektualistów" – podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski.
Dr Mateusz Skucha z Katedry Teorii Literatury UJ, uczeń prof. dr hab. Anny Burzyńskiej dokonał prezentacji publikacji i mówił o jej powstaniu.
"Pomysł zrodził się na naszym roku na studiach. Baliśmy się teorii literatury, bo była trudna, a stary podręcznik był trudno dostępny i kompletnie niezrozumiały. Poprosiliśmy wykładowców, by przygotowali dla nas antologię tekstów wraz z komentarzem. Tak powstała ta publikacja" – powiedział Skucha. W polskiej wersji oprócz części teoretycznej książka ma jeszcze drugi tom – antologię tekstów.
"Niestety nie mogliśmy sobie pozwolić na taki luksus jak przetłumaczenie obu tomów, więc na razie poprzestaliśmy na części teoretycznej" – oznajmiła pomysłodawczyni białoruskojęzycznej publikacji Taccjana Niadbaj, poetka, od niedawna prezes białoruskiego PEN-Clubu.
"Gdy zaczynałam studia, trafiłam w jednej z polskich księgarń na tę książkę. Jej wielką zaletą jest to, że jest napisana bardzo przystępnym językiem i w prosty sposób tłumaczy bardzo trudne i zawiłe zagadnienia, dokonując przeglądu najważniejszych teorii literatury w XX wieku" – powiedziała Niadbaj.
Niadbaj wraz z Maryją Puszkiną, Swiatłaną Rohacz i Maryną Szodą dokonały przekładu "Teorii literatury XX wieku". Redaktorem tomu jest białoruski pisarz, filolog, tłumacz i poeta Lawon Barszczeuski.
Środki na wydanie książki zbierane były w ramach crowdfundingu, częściowo pochodzą od sponsorów i instytucji z różnych krajów.
Prezentacja, którą współorganizowały Instytut Polski w Mińsku i Białoruski Instytut Prawoznawstwa, odbyła się w ramach Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ mobr/ mc/