W siedzibie Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie podpisano w piątek list intencyjny ws. organizacji w regionie obchodów 550. rocznicy urodzin i 480-lecia śmierci Mikołaja Kopernika, które odbędą się w 2023 r.
Dokument wyraża wolę współpracy środowiska kościelnego, samorządowego i naukowego przy organizacji uroczystości uczczenia tych rocznic. Ma to na celu koordynację planowanych przedsięwzięć i nadanie im możliwie największej rangi, co ma przyczynić się do promocji regionu.
Jak przypomniał koordynator grupy roboczej, pracującej nad przygotowaniem obchodów, ks. dr Tomasz Garwoliński, chociaż Kopernik urodził się w Toruniu, to jego działalność w sposób szczególny była związana z Warmią. Nie tylko był członkiem warmińskiej kapituły katedralnej, ale w tym regionie prowadził swoje główne prace badawcze, uwiecznione dziełem "De revolutionibus…".
Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego są m.in.: abp metropolita warmiński Józef Górzyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.
Mikołaj Kopernik (1473-1543) spędził na Warmii ponad 40 lat życia, głównie we Fromborku, gdzie prowadził swoje obserwacje astronomiczne. Jako administrator dóbr kapituły mieszkał i pracował na zamku w Olsztynie w latach 1516-1521. Z kolei na zamku w Lidzbarku Warmińskim mieszkał w latach 1495-96 i 1503-10.
Na Warmii dokończył swoje słynne dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" - "O obrotach sfer niebieskich". Zmarł we Fromborku i został pochowany w tamtejszej katedrze, będącej częścią zabytkowego kompleksu budowli na Wzgórzu Katedralnym.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ pat/