W każdy letni weekend na poznańskim Trakcie Królewsko-Cesarskim organizowane będą wycieczki tematyczne z atrakcjami. Będzie można poznawać historię miasta z perspektywy pokoleń zwykłych obywateli, miejskich legend, także na straganach placu Wielkopolskiego.
Trakt Królewsko-Cesarski to szlak, którego trasa wiedzie przez najciekawsze zakątki Poznania; począwszy od Centrum Interpretacji Dziedzictwa Brama Poznania na Śródce, przez Ostrów Tumski, Stare Miasto, Śródmieście, aż do dawnej dzielnicy cesarskiej przy ul. Św. Marcin. Ideą przyświecająca twórcom Traktu było nie tylko wskazanie najważniejszych zabytków, pokazanie ich historii, ale także prezentacja losów dawnych mieszkańców Poznania, którzy tworzyli to miasto – począwszy od czasów pierwszych Piastów, czyli od X wieku, aż do epoki cesarskiej, czyli XIX i pierwszych dekad XX wieku.
Letnie wydarzenia związane z Traktem Królewsko-Cesarskim to propozycje, dzięki którym turyści i mieszkańcy Poznania mają okazję poznać miasto z nieco innej perspektywy i spojrzeć na stolicę Wielkopolski przez pryzmat losów jej dawnych mieszkańców. "W każdy letni weekend organizowane będą m.in. bezpłatne wycieczki tematyczne. Jedną z nich będzie ciesząca się ogromną popularnością +Zmroczna wycieczka+, czyli opowieść o kryminalnej i paranormalnej historii Poznania. W odkrywaniu tajemniczych wydarzeń z bliższej i dalszej przeszłości pomoże nastrojowa muzyka, rekwizyty i +tajemniczy pomocnik+" - powiedział PAP Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT - Brama Poznania.
"Szlak można będzie zwiedzić także wycieczką po czerwonym dywanie, czyli wyprawą o nazwie +superstars+. Będzie to prezentacja poznańskich bohaterów, którzy jak się okazuje, w wielu sytuacjach życiowych mieli problemy bardzo zbliżone do poznaniaków żyjących współcześnie. Wspólny problem, wspólne doświadczenia – to jest coś co łączy pokolenia i takim językiem chcielibyśmy opowiedzieć o poznańskich bohaterach" – dodał Małolepszy.
Kolejną z niestandardowych propozycji będzie "Z życia wzięte. Wycieczka z ciekawym przykładem". Podczas niej, uczestnicy będą słuchać opowieści o mieszkańcach Starego Miasta, w którym przez osiem wieków mieszkało ponad 25 pokoleń poznaniaków.
W każdą sobotę lipca i sierpnia mieszkańcy oraz turyści będą mogli poznać historię miasta także na poznańskim targowisku.
"Na placu Wielkopolskim między ziemniakami, pomidorami i innymi warzywami czy owocami przy okazji zakupów, czy stojąc w kolejce, będzie można przeczytać krótkie opowieści związane z historią Poznania i traktem Królewsko-Cesarskim" – mówił Małolepszy.
"Trakt Królewsko-Cesarski, rozumiany jako szlak, to nie jest pojedyncza oś, łącząca kilka obiektów, ale cały zbiór miejsc, skupionych wokół kilka wątków. Ponadto jest on zaprojektowany w ten sposób, że nie zawsze jest konieczne przejście wszystkich miejsc na szlaku. Możemy wybierać obszary i tematy, zgodnie z naszymi zainteresowaniami lub uwzględniając czas, jakim dysponujemy. Najbardziej klasyczna trasa obejmuje Ostrów Tumski i Stare Miasto, ale mogą to również być inne kombinacje, uwzględniające Śródmieście czy też Dzielnicę Cesarską. Sprzyja temu to, że Trakt prowadzi nas przez najważniejsze dla rozwoju Poznania miejsca i wskazuje na powiązania między nimi w czasie i przestrzeni" - powiedział PAP Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT).
Mania podkreślił, że cały czas poszukiwane są nowe sposoby na docieranie do odbiorców, przede wszystkim młodzieży, z przekazem dotyczącym historii i dziedzictwa kulturowego. "Istotne jest by zbudować narrację łączącą osoby, miejsca i daty, by wskazywać, że wydarzenia z przeszłości mają konsekwencje odczuwalne dzisiaj. Począwszy od wyglądu miasta, jego struktury przestrzennej krajobrazu, po jego mieszkańców, ich mentalność i to jakimi są ludźmi" – mówił.
Trakt Królewsko-Cesarski można zwiedzać pieszo, jak również rowerem, czy komunikacja miejską. W tym roku z myślą o turystach i mieszkańcach stworzono także bezpłatną aplikację mobilną, którą można pobrać na smartfona. Aplikacja prezentuje najważniejsze atrakcje Traktu Królewsko-Cesarskiego, opowiada o historii miasta, jego historycznych mieszkańcach i wskazuje szlaki, jakimi można „podążać za historią”.
Anna Jowsa (PAP)
ajw/