Polsko-litewskie związki naukowe w historii Uniwersytetu Wileńskiego są tematem dwudniowej, międzynarodowej konferencji, która rozpoczęła się w czwartek w stolicy Litwy.
Konferencja, którą zorganizowało Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego (UW), jest częścią obchodów 100. rocznicy reaktywowania UW pod nazwą Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Jest ona także poświęcona 440-leciu założenia Akademii Wileńskiej i 450-leciu Unii Lubelskiej.
Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, inaugurując konferencję, wskazała na „nadzwyczajny moment”, w którym się ona odbywa - „w przeddzień pogrzebu powstańców styczniowych, których prochy zostały odnalezione dwa lata temu, a jutro z udziałem najwyższych władz państwowych Litwy i Polski oraz delegacji z Łotwy, Ukrainy i Białorusi zostaną z czcią pochowane” na Cmentarzu Rossa.
„Dzisiaj czcimy powstańców styczniowych jako bohaterów walk o wolność” - wskazała ambasador. Przypomniała, że „wprowadzone po powstaniu represje, zmiany społeczne, jakie zaszły, zaowocowały powstaniem inteligencji, (...) która za swój obowiązek uznała kształcenie narodu w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za przyszłość tego kraju”, czyli Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Współorganizatorka konferencji pt. „Pod znakiem Orła i Pogoni. Polsko-litewskie związki naukowe i kulturowe w dziejach Uniwersytetu Wileńskiego” doc. dr Irena Fedorowicz poinformowała PAP, że uczestniczy w niej ponad 40 prelegentów, którzy reprezentują osiem uniwersytetów z Polski, Niemiec i Rosji oraz innych instytucji naukowych.
Podczas obrad są omawiane prowadzone badania nad polsko-litewskimi kontaktami naukowymi, dotyczącymi języka, kultury, literatury i historii oraz perspektywy ich rozwoju; zostaną nakreślone nowe możliwości współpracy w dobie zmian programowych na polonistykach na Uniwersytecie Wileńskim oraz na uczelniach wyższych w Polsce.
„Będziemy mówili też o ważnych rocznicach historycznych przypadających w tym roku, na przykład zostanie przedstawiona filologiczna analiza tekstu aktu Unii Lubelskiej” - mówi Fedorowicz. Zostanie też poruszony temat wileńskiego środowiska intelektualnego po zamknięciu Uniwersytetu Wileńskiego w 1832 r. Będzie mowa o wybitnych wykładowcach, którzy pracowali na Uniwersytecie Stefana Batorego.
Obchody 100. rocznicy reaktywowania UW pod nazwą Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie zapoczątkował przed miesiącem Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, do którego w 1945 r. przyjechała kadra naukowa z wileńskiej uczelni. 5 grudnia odbędzie kolejne przedsięwzięcie w ramach obchodów – konferencja, którą organizuje środowisko historyczne UW.
Współorganizatorami odbywającej się konferencji jest Instytut Polski w Wilnie, sponsorem - Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ kib/ mal/