Laureaci, organizowanego pod patronatem Marszała Senatu Bogdana Borusewicza, konkursu "Szkoła z tradycją" odebrali w poniedziałek nagrody i dyplomy. Nauczycieli i dzieci wyróżniono za inicjatywy promujące zaangażowanie w życie lokalnych społeczności.
„Konkurs internetowy +Szkoła z Tradycją+ skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, kultywujących lub tworzących tradycję szkolną i lokalną, związaną ze szkołą, wspólnotą lokalną, regionem i krajem” – powiedział PAP prezes zarządu Fundacji Od pokoleń dla pokoleń, która zorganizowała konkurs, Piotr Siegel.
Jak dodał, konkurs ma promować elementy kształcenia i wychowania młodzieży, które w przyszłości zaowocują obywatelskim, kreatywnym, odpowiedzialnym stosunkiem do otaczającej nas rzeczywistości.
Istotą konkursu – jak podkreślają jego organizatorzy - jest przywracanie tradycyjnej roli szkoły jako miejsca, wokół którego może ogniskować się życie małych wspólnot.
Istotą konkursu – jak podkreślają jego organizatorzy - jest przywracanie tradycyjnej roli szkoły jako miejsca, wokół którego może ogniskować się życie małych wspólnot.
Pierwsze miejsce zajęła szkoła podstawowa im. księdza Jana Twardowskiego w Barłominie (woj. pomorskie) za projekt "niech świąteczne życzenia łączą pokolenia". Od 15 lat w ramach tej inicjatywy w miejscowej szkole, w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, odbywa się spotkanie na którym lokalna społeczność wspólnie kolęduje, organizuje jasełka i przygotowuje słodki poczęstunek.
Drugą nagrodę zdobyła szkoła podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Międzyrzeczu (woj. lubuskie) za projekt "jak pamiętamy". Realizowane od siedmiu lat przedsięwzięcie ma na celu m.in. poszerzanie wiedzy uczniów o patronach szkoły we współpracy z różnymi instytucjami np. muzeami.
Trzecią nagrodę otrzymało gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Stęszewie (woj. wielkopolskie) za projekt „koncert charytatywny”. W jego przygotowanie angażują się nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, prace nad występami i dekoracjami trwają długo by w każdym kolejnym roku występy były coraz lepsze.
Specjalną nagrodę przyznano szkole z Ukrainy – gimnazjum im. Markiana Szaszkiewicza w Czortkowie (obwód tarnopolski) za projekt ”poznajmy lepiej naszych sąsiadów”. „Konkurs ma wprawdzie charakter ogólnopolski, ale ze względu na sytuację na Ukrainie chcieliśmy wyrazić naszą solidarność i nagrodzić tamtejszą szkołę która zgłosiła się na konkurs” – powiedział PAP Siegel.
Wszystkie prace zgłoszone na konkurs - a było ich jak poinformował Siegel ok. 100 - zamieszczono w internecie na stronie www.szkolaztradycja.org. Finaliści (ok. 10 szkół) wyłonieni zostali przez głosowanie w sieci oraz na portalu społecznościowym; spośród nich kapituła nagrody wybrała najlepsze inicjatywy.
Za wyróżnione projekty szkoły otrzymały dyplomy oraz nagrody finansowe w wysokości 5, 3 i 2 tys. zł; uroczystość ich wręczenia odbyła się w poniedziałek w gmachu Senatu. (PAP)
ktl/ pz/