Polska po 1989 roku

24.08.2019

XXI Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich

Szef podlaskiego oddziału Związku Tatarów RP dr Artur Konopacki. 2018 r. Fot. PAP/A. Reszko Szef podlaskiego oddziału Związku Tatarów RP dr Artur Konopacki. 2018 r. Fot. PAP/A. Reszko

Losy poszczególnych rodzin, osób, a nie tylko ogół tradycji, tworzą także tożsamość Tatarów w Polsce – przekonują uczestnicy kończącej się w sobotę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku XXI Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich.

Właśnie takim biografiom - nie tylko znanym, ale też tym mało znanym - poświęcona jest tegoroczna akademia. To konferencja naukowa organizowana przez Związek Tatarów w Rzeczpospolitej Polskiej. Od lat podczas akademii popularyzowana i odkrywana jest wiedza o społeczności tatarskiej w Polsce, ale nie tylko.

"Chodziło nam to, aby w tym roku pokazać jak biografie poszczególnych osób wpływały na losy całej grupy" - powiedział PAP jeden z organizatorów akademii dr Artur Konopacki. Zaznaczył, że zazwyczaj Tatarzy powszechnie kojarzeni są z tradycją wojskową czy przysmakami kuchni, a chciałby, aby patrzeć na tę społeczność także przez historię ludzi.

"Chodziło nam to, aby w tym roku pokazać jak biografie poszczególnych osób wpływały na losy całej grupy" - powiedział PAP jeden z organizatorów akademii, szef podlaskiego oddziału Związku Tatarów RP, dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku. Zaznaczył, że zazwyczaj Tatarzy powszechnie kojarzeni są z tradycją wojskową czy przysmakami kuchni, a chciałby, aby patrzeć na tę społeczność także przez historię ludzi.

Na konferencji prezentowano np. ród Rudziewiczów, Okmińskich (ród imamów), artystkę Olgę Leilę Piotrowicz, czy lekarza i żołnierza Tamerlana Smolskiego, Dżennet Dżabagi-Skibniewską - żołnierza wojny obronnej 1939 r., działaczkę opiekującą się dziećmi.

CZYTAJ TAKŻE

Konopacki mówi, że odkrywanie wiedzy zwłaszcza o rodach mniej znanych, jest bardzo ważne dla społeczności tatarskiej. "To bardzo ważne dla naszej tatarskości, dla tego, kim my właściwie jesteśmy, dla nas samych, kim jesteśmy, skąd przyszliśmy, dokąd dążymy" - dodaje. Podkreślił, że często się okazuje, że pojedyncze losy ludzi, rodów "determinują" w dużej mierze to, co się dzieje z całą grupą.

"To jest bardzo ważne, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że czasami pojedyncze osoby stają się animatorami, moderują tę grupę, pokazują jej jakiś kierunek, czy też pozwalają, ze grupa jest gdzieś zauważana, mam nadzieję z pozytywnym świetle" - powiedział Artur Konopacki.

W dwudniowym spotkaniu wzięło udział około 60 osób, w tym jedenastu wykładowców z kraju (m.in. Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Torunia) i zagranicy, m.in z Białorusi i Rosji.

Podlaskie jest uważane za region, gdzie zamieszkują największe w Polsce skupiska Tatarów. W Bohonikach i Kruszynianach działają zabytkowe drewniane meczety, są też zabytkowe muzułmańskie cmentarze - mizary.

Tatarzy są jedną z najmniejszych grup etnicznych w Polsce. Historia osadnictwa tatarskiego w Polsce ma ponad 600 lat.

Po akademiach, każdego roku przedstawiane podczas konferencji referaty są wydawane w formie książkowej - poinformował Artur Konopacki, redaktor pokonferencyjnych tomów.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL