Polska po 1989 roku

17.05.2018

A. Zalewska dla "Super Expressu": podwyżki dla nauczycieli mają być godne

Anna Zalewska. Fot. PAP/P. Polak Anna Zalewska. Fot. PAP/P. Polak

Nauczyciele zasługują na właściwe wynagrodzenia; podwyżki mają być godne - powiedziała w wywiadzie czwartkowego wydania "Super Expressu" minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Nauczyciele zasługują na właściwe wynagrodzenia i jestem zdeterminowana, by podwyżki były godne" - mówiła minister. Przypomniała, że podwyżki dla nauczycieli są obecnie wdrażane i tłumaczyła, że "skala podwyżek wynosi 5 proc. do 35 proc.". "Na poziomie nauczyciela dyplomowanego jest to 247 zł" - dodała.

Minister wskazała również, że "za dziewięć miesięcy w styczniu będzie kolejna podwyżka. I tak co roku". Dodała, że planowane jest "500 zł dla nauczycieli, którzy wyróżniają się pracą".

Zaznaczyła, że obecnie jest 16 dodatków dla nauczycieli. Wyjaśniła, że "nie każdy otrzyma 16 dodatków, ale każdy otrzymuje +13+, dodatek wyrównawczy, świadczenie urlopowe lub dodatek motywacyjny, stażowy itd.".

"Mamy twarde dane za pierwszy kwartał 2018 r. W gospodarce to nieco ponad 4400 zł, a w edukacji 4600 zł" - mówiła dodając, że rozumie zdenerwowanie nauczycieli, "bo nie widzą tej kwoty na koncie". Tłumaczyła jednak, że średnia jest "liczona w specyficzny sposób".

Pytana o system działania niektórych szkół, rozpoczynających lekcje o godz. 7, a kończących o godz. 19, Zalewska wyjaśniła, że "w godzinach popołudniowych mają być realizowane zajęcia dodatkowe".

Minister w wywiadzie zaznaczyła również, że rodzice i dzieci nie powinni martwić się o brak miejsc w szkołach po wdrożeniu zmian w szkolnictwie. "Nie pozwalamy, aby ktoś w tym roku próbował zlikwidować technikum bądź liceum" - zapewniała. "Będziemy z rodzicami, uspokoimy ich i poinformujemy" - dodała.(PAP)

tnt/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL