Polska po 1989 roku

09.11.2018

A. Zalewska: jesteśmy razem, jesteśmy dumni z bycia Polakami

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska wspólnie z uczniami, nauczycielami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w finale akcji „Rekord dla Niepodległej. Fot. PAP/L. Szymański Minister edukacji narodowej Anna Zalewska wspólnie z uczniami, nauczycielami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w finale akcji „Rekord dla Niepodległej. Fot. PAP/L. Szymański

Jesteśmy razem, jesteśmy dumni i pokazujemy wszystkim na całym świecie, że warto być Polakiem - mówiła w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska w Pułtusku, po tym jak z uczniami i nauczycielami wzięła udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”.

Akcja polegała na tym, że o symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele wspólnie śpiewali cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

"Jestem wzruszona. Jesteśmy razem, jesteśmy dumni i pokazujemy wszystkim na całym świecie, że warto być Polakiem" – powiedziała minister do uczniów i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku wraz, z którymi zaśpiewała hymn narodowy.

Zalewska podziękowała uczniom i nauczycielom, którzy zdecydowali się uczestniczyć w biciu "Rekordu dla Niepodległej". Przypomniała, że do akcji zgłosiło się ponad 4,6 mln uczniów, 500 tys. nauczycieli z ponad 24 tys. szkół w kraju i 102 szkół polonijnych za granicą. "Jestem dumna, że tyle nas jest – że podjęło decyzję o tym, by dziś zaśpiewać dla Rzeczypospolitej hymn" – powiedziała.

"To ważny dzień, to ważny rok – rok odzyskania niepodległości. Odzyskania niepodległości – wiedzą to na pewno wasi rodzice i nauczyciele – nie byłoby bez edukacji, bez szkoły, bo tak naprawdę Drugą Rzeczpospolitą, czyli ten czas w 1918 r., budowali wasi nauczyciele" – mówiła Zalewska.

Przypomniała, że pierwsza ustawa dotycząca szkolnictwa liczyła tylko dwie strony, w tym drugą stanowiło rozporządzenie. "Taka była wiara i zaufanie, że wszystko to, co zapisano hasłami zostanie zrealizowane, i tak się stało. Nauczyciel był ogromnym autorytetem, szanowali go wszyscy i on sam wiedział, co dla dzieci i młodzieży chowania dla Rzeczpospolitej zrobić" – podkreśliła minister.

Wręczyła dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr. 4 Krzysztofowi Łachmańskiemu certyfikat potwierdzający udział w akcji bicia rekordu zorganizowanej przez MEN i Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej oraz flagę państwową. Takie same certyfikaty otrzymają wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które wzięły udział w akcji. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL