Polska po 1989 roku

21.07.2018

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wspiera wakacje dzieci ze Wschodu

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP wspiera finansowo i organizacyjnie 35 grup dzieci, dla których organizowane są wakacje m.in. na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie, czy na Syberii oraz ok. 200-osobową grupę, która przyjechała wypocząć w Polsce - powiedział PAP dyrektor Zespołu ks. Leszek Kryża.

Dodał, że celem dofinansowania udzielanego przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie jest to, by dzieci z takich krajów, jak: Ukraina czy Białoruś mogły przyjechać do Polski i wypocząć. A jeśli - jak dodał - ich przyjazd do naszego kraju jest niemożliwy, by mogły w wakacje wypoczywać na miejscu.

"Wspieramy też grupy dzieci i organizujemy dla nich wakacje w Rosji, w tym na Syberii oraz w Kazachstanie. Przyjazd do Polski z tych krajów jest prawie niemożliwy. Dlatego organizujemy im wakacje tam na miejscu. Organizowane są one przez siostry zakonne, które służą na miejscu w tamtych parafiach i przez duszpasterzy. Mało tego, w tym roku wyruszyły też pierwsze grupy tzw. wolontariuszy syberyjskich (25 osób). Wolontariat ten zorganizował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wolontariusze wyruszyli do Abhazji i na Syberię. I tam na miejscu organizują razem z duszpasterzami wakacje dla dzieci, które gromadzą się przy miejscowych parafiach" - powiedział ks. Kryża.

Podkreślił, że Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wsparł przynajmniej 35 różnych grup, dla których organizowane są wakacje na miejscu, czyli na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie, na Syberii oraz na terenie Rumunii i Mołdawii. Do Rumunii, a konkretnie do Bukowiny - jak zaznaczył ks. Kryża - również wyjedzie grupa wolontariuszy.

"Uczestniczymy również i wspieramy finansowo wakacje dla dzieci ze Wschodu, które organizowane są w Polsce, np. przez Caritas diecezji drohiczyńskiej, gdzie przebywa od 150 do 200 dzieci krajów przygranicznych, tj. z Ukrainy i Białorusi. Dodatkowo udało nam się, wraz z Fundacją Pomoc Polakom z Donbasu, zorganizować wypoczynek dla 40 osób, które przyjechały bezpośrednio z parafii w Doniecku, żeby mogły odetchnąć od traumy wojennej. Obecnie są na południu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. To są rodziny, ludzie starsi, głównie dzieci. Zachwycają się Polską, a dla niektórych, chociaż mają korzenie polskie, jest to pierwszy przyjazd do Polski" - podkreślił ks. Kryża.

Ponadto - według księdza - w sobotę, 14 lipca we wsi Krzywaczka niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej został poświęcony dom - w którym będzie mogło zamieszkać pięć rodzin - przekazany przez wieś mieszkańcom Doniecka, którzy go wyremontowali.

Dodał, że już niedługo odbędzie się w Polsce II Kongres Młodzieży Polonijnej (28 lipca-5 sierpnia). Dzięki wsparciu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie weźmie w nim udział ponad 70 osób ze Wschodu. (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL