W wieku 87 lat zmarł we wtorek w Łodzi prof. Mirosław Pietkiewicz – nestor polskich organistów, związany z łódzką Akademią Muzyczną, w której prowadził klasę organów i pełnił funkcje prorektora oraz kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.
"Zapamiętamy profesora jako wybitnego artystę, pedagoga, erudytę, człowieka życzliwego, obdarzonego wyjątkowym, acz wysmakowanym poczuciem humoru, który był zawsze blisko nas i wszechstronnie formował nasze, nie tylko artystyczne, postawy i charaktery. Będzie nam go brakować" - przekazał PAP we wtorek absolwent klasy prof. Pietkiewicza, organista prof. Piotr Grajter, wykładowca w Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Mirosław Pietkiewicz - urodzony w Łodzi 4 września 1933 roku - był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w zakresie muzyki organowej i teorii muzyki. W 1967 roku odbył studia w Królewskim Flamandzkim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii w klasie prof. Flora Peetersa i otrzymał dyplom z I nagrodą.
Występował podczas licznych festiwali organowych w Polsce i w Europie. Był pierwszym wykonawcą ponad 20 utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Tomasza Kiesewettera, Jerzego Bauera, Tadeusza Paciorkiewicza, Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Dokonał szeregu nagrań radiowych i płytowych. Był konsultantem budowy organów w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Łodzi. Wraz z prof. Zbigniewem Friemanem był inicjatorem i organizatorem Łódzkiej Orkiestry Kameralnej "Pro Musica".
W Akademii Muzycznej w Łodzi przez szereg lat prowadził klasę organów, a w latach 1994–2003 był kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. W latach 1981–87 oraz 1990–93 piastował godność prorektora, a także kierownika filii łódzkiej uczelni w Bydgoszczy.
W 1988 roku zainicjował doroczny cykl koncertów "Muzyka w Starym Klasztorze" w kościele św. Antoniego w łódzkich Łagiewnikach; był też kierownikiem artystycznym festiwalu "Muzyka u św. Teresy" w Łodzi oraz Festiwalu Organowego w Inowrocławiu (do 1991 roku).
Prof. Pietkiewicz był laureatem nagród i odznaczeń, m.in. Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego i Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006), Honorowej Odznaki Miasta Łodzi, tytułu Zasłużony Działacz Kultury.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/