W niedzielę rozpocznie się w Łagowie 42. edycja najstarszego w Polsce festiwalu filmów fabularnych – Lubuskiego Lata Filmowego. Na przegląd złożą się projekcje 184 filmów z kilkunastu krajów, głównie z Europy środkowo-wschodniej, z których część będzie walczyła o Złote Grona. Uroczyste otwarcie imprezy nastąpi 30 czerwca w łagowskim amfiteatrze przy zamku joanitów. Przez kolejne dni filmy będą prezentowane w amfiteatrze, sali kinowej w Ośrodku Wypoczynkowym "Leśnik", tamtejszej sali wideo oraz sali konferencyjnej łagowskiego urzędu gminy.
O miano najlepszych obrazów w najbardziej prestiżowej kategorii filmów fabularnych (Złote, Srebrne i Brązowe Grona) ubiega się w tym roku 16 produkcji. Wśród nich takie tytuły jak: „Układ Zamknięty” w reż. Ryszarda Bugajskiego, „Obława” Marcina Krzyształowicza czy „Jesteś Bogiem” w reż. Leszka Dawida. W konkursie filmów dokumentalnych jury oceni 22 propozycje, a krótkich form fabularnych 14 obrazów.
Wśród filmów pokazywanych w Łagowie znajdą się produkcje z Czech, Węgier, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Niemiec i Austrii. „Będzie to okazja do poznania tematyki, jaka obecnie jest w zainteresowaniu twórców z tych krajów, a także warsztatu, jaki prezentują” - powiedział poinformował PAP dyrektor festiwalu Andrzej Kawala.
Festiwal będzie miał także swój wymiar edukacyjny. Zaplanowano m.in. serię spotkań na temat: "Jak pisać o filmie", które poprowadzą znani krytycy filmowi – Rafał Marszałek i Andrzej Werner. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami związanymi z pisaniem o filmach. Zajęcia będą otwarte dla wszystkich chętnych, którzy profesjonalnie lub hobbistycznie interesują się recenzowaniem tego typu twórczości.
„Wśród gości festiwalu będzie także znakomity dokumentalista Jacek Bławut, który przedstawi wybrane przez siebie nie tylko swoje filmy i w trakcie spotkań powie dlaczego i czy faktycznie na stałe kończy pracę z filmem dokumentalnym” - dodał Kawala.
Podczas filmowego lata zaplanowano również pokazy etiud studentów szkół filmowych z kilku krajów, projekcje krótkich obrazów wykonanych w młodości przez znanych polskich reżyserów, a także przegląd animowanych produkcji propagandowych.
Organizatorem festiwalu jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze. Impreza została dofinansowana prze Zarząd Województwa Lubuskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, gminę Łagów oraz sponsorów.
Lubuskie Lato Filmowe organizowane jest od 1969 roku. Do czasu przemian politycznych w naszym kraju, festiwal skupiał się na polskiej kinematografii. W roku 1990 łagowska impreza stała się festiwalem międzynarodowym nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Dzięki temu stwarza niepowtarzalną okazję do poznania dorobku twórców z krajów tzw. byłego bloku wschodniego, których obrazy nie często goszczą na ekranach polskich kin i w programach stacji telewizyjnych.
Sam Łagów to malowniczo położona miejscowości na przemysku dwóch jezior – Łagowskiego i Trześniowskiego znajdujących się wśród dorodnych lasów bukowych. Łagów jest oddalony ok. 40 km od zachodniej granicy Polski, mniej więcej w połowie drogi między Berlinem a Poznaniem.
42. Lubuskie Lato Filmowe rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 7 lipca br. Program imprezy jest dostępny na oficjalnej stornie festiwalu po adresem: www.llf.pl (PAP)
mmd/ ls/