Sport w PRL

16.09.2012 aktualizacja 18.07.2016

„Być jak Kazimierz Deyna” najlepszym debiutem festiwalu „Młodzi i Film”

„Być jak Kazimierz Deyna” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz został najlepszym pełnometrażowym debiutem zakończonego w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) 31. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Nagrodą była statuetka „Wielkiego Jantara 2012” i 20 tys. zł. Reżyserka otrzymała również pióro z dedykacją i dyplom od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

„Jantara 2012” im. Stanisława Różewicza i 12 tys. zł za reżyserię przyznano Ance Damian za film „Droga na drugą stronę”

„Jantara 2012” za scenariusz otrzymały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz za film „Dzień kobiet”.

Nagrodę za główną rolę męską odebrał Wojciech Mecwaldowski występujący w filmie „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa.

„Młodzi i Film” to największa w kraju impreza, na której prezentowane jest młode polskie kino. Festiwal jest też jednym z najstarszych tego typu krajowych przeglądów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1973 r.

Natomiast nagrody za główną rolę kobiecą otrzymały ex aequo: Gabriela Muskat występująca w filmie „Być jak Kazimierz Deyna” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz i Anne-Marie Duff występująca w filmie „Sanctuary” w reżyserii Norahy McGettigan.

Nagroda za debiut aktorski i 8 tys. zł trafiły do Aleksandry Hamkało, za rolę w filmie „Big love” w reż. Barbary Białowąs.

„Jantara 2012" za zdjęcia otrzymał Tomasz Naumiuk za film „Być jak Kazimierz Deyna”. Nagrodę za dźwięk ufundowany przez TOYA Studios przyznano Fiadhnait McCann za film „Sanctuary” w reż. Norah’y McGettigan.

W konkursie filmów krótkometrażowych - fabuła, dokument i animacja – przyznano trzy nagrody po 5 tys. zł i trzy wyróżnienia po 3 tys. zł.

„Jantara 2012” w kategorii film fabularny otrzymał Krzysztof Kasior za „Idziemy na wojnę.” Natomiast „Jantara 2012” za film dokumentalny dostał Grzegorz Zariczny za „Gwizdek”. Nagrodę za film animowany przyznano Izabeli Bartosik-Burkhardt za „Agnieszkę.”

W kategorii filmów fabularnych wyróżniono „Jestem ok” Tushara Prakashy. W kategorii filmów dokumentalnych wyróżnienie przyznano ex aequo: „Osiemnastce” w reż. Marty Prus i „Życiu stylem dowolnym” w reż. Adama Palenty. W kategorii filmów animowanych wyróżniono „Drwala” w reż. Pawła Dębskiego.

Akredytowani na festiwalu dziennikarze swoją nagrodę przyznali filmowi „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa. Publiczność nagrodziła „Yumę” w reż. Piotra Malaruka, a jury młodzieżowe „Dziewczynę z szafy” Bodo Koxa.

O nagrody na 31. Festiwalu „Młodzi i Film” ubiegało się łącznie 80 filmów - 12 pełnometrażowych, 28 krótkometrażowych, 25 dokumentalnych i 15 animowanych.

Pełnometrażowe produkcje oceniało jury w składzie: reżyser, scenarzysta, operator Jan Jakub Kolski (przewodniczący), aktorka Katarzyna Herman, scenarzysta i krytyk Michał Komar, operator Ryszard Jaworski oraz redaktor naczelny miesięcznika „Film” Jacek Rakowiecki.

Filmy krótkometrażowe oceniało jury w składzie: reżyser, scenarzysta Leszek Dawidowicz (przewodniczący), reżyser Kuba Czekaj, scenograf Andrzej Haliński, reżyser Kamil Polak, reżyserka Edyta Wróblewska.

„Młodzi i Film” to największa w kraju impreza, na której prezentowane jest młode polskie kino. Festiwal jest też jednym z najstarszych tego typu krajowych przeglądów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1973 r. Debiutanckie filmy w Koszalinie prezentowali m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Wiesław Saniewski, Janusz Kijowski, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Marek Koterski i Robert Gliński.(PAP)

sibi/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL