Inne

07.01.2013 aktualizacja 18.07.2016

Filmy "Róża" i "Miłość" nagrodzone polskimi Złotymi Taśmami

Wojciech Smarzowski, reżyser filmu "Róża". Fot. PAP/G. Jakubowski Wojciech Smarzowski, reżyser filmu "Róża". Fot. PAP/G. Jakubowski

"Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "Miłość" Michaela Hanekego zostały uhonorowane Złotymi Taśmami dla najlepszych zdaniem krytyków filmów wprowadzonych do polskich kin w 2012 r. Nagrody przyznało Samodzielne Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Informację o laureatach przekazała PAP w poniedziałek Anita B. Kaweńska ze stowarzyszenia. Jak przypomniała, "Złote Taśmy to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI przyznają nieprzerwanie od 1985 roku".

Krytycy przyznali Złotą Taśmę dla filmu polskiego i oddzielną dla filmu zagranicznego. Polskim laureatem został obraz Smarzowskiego "Róża", a zagranicznym - "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego.

Akcja "Róży" rozgrywa się na Mazurach tuż po II wojnie światowej, na terenie starego pogranicza polsko-pruskiego. Po zakończeniu wojny Mazury - w XIX wieku i w pierwszej połowie wieku XX poddawane silnemu naciskowi germanizacyjnemu - zostają włączone do Polski. Rozpoczyna się proces repolonizacji miejscowej ludności.

Latem 1945 r. na teren Mazur dociera Tadeusz (Marcin Dorociński). W sierpniu 1944 r. mężczyzna walczył w Powstaniu Warszawskim, był świadkiem śmierci własnej żony, zabitej w okrutny sposób. Po wyzwoleniu zawędrował na Mazury, postanowił bowiem przekazać wdowie pamiątki po żołnierzu Wehrmachtu, którego śmierci także był świadkiem. Tadeusz trafił do domu Róży (Agata Kulesza), a następnie poznał dramatyczną historię życia kobiety.

Film Hanekego to opowieść o sile miłości, czułości i poświęceniu oraz historia o towarzyszeniu w umieraniu. Główne role w filmie wykreowali aktorzy francuscy. 85-letnia Emmanuelle Riva i 81-letni Jean-Louis Trintignant wcielili się w małżonków skonfrontowanych z chorobą jednego z nich.(PAP)

jp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL