Wybitny operator filmowy Sławomir Idziak odbierze w tym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznaną przez organizatorów Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Impreza rozpocznie się 16 listopada w Bydgoszczy.
"Nagrodę za całokształt twórczości Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage otrzyma Sławomir Idziak, znamienity polski autor zdjęć filmowych o prawdziwie międzynarodowej renomie, ale także ceniony reżyser, scenarzysta, pedagog oraz profesjonalista żywo zainteresowany zmianami zachodzącymi w świecie kina. Sławomir Idziak będzie gościem specjalnym 21. edycji festiwalu; spotyka się z widzami po wybranych seansach filmów wyświetlanych w ramach retrospektywy jego twórczości" - poinformował w środę Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu.
Po sukcesach w kraju operator został zaproszony do współpracy przy filmach powstających w Hollywood, m.in. przy takich obrazach jak "Dowód życia", nominowany do Oscara "Helikopter w ogniu", "Historia Liliany", "Ostatni wrzesień" oraz "Pragnę cię", za który zdobył wyróżnienie na festiwalu filmowym w Berlinie.
Jak zaznaczył w przekazanym PAP komunikacie, Idziak został już nagrodzony na festiwalu w 2004 roku nagrodą specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce operatorskiej. W tym roku zostanie wydany album poświęcony życiu i twórczości laureata. Będzie to kolejna z serii festiwalowych publikacji dedykowanych osobom wyróżnionym nagrodą festiwalu za całokształt dokonań.
Sławomir Idziak ma 68 lat, jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, a w roli operatora zadebiutował zanim ukończył szkołę w 1969 roku. Następnie zdobywał szlify jako asystent operatora oraz operator kamery w filmach Wojciecha Marczewskiego, Krzysztofa Zanussiego, czy Andrzeja Wajdy, a jednocześnie próbował swoich sił w roli reżysera.
"Ostatecznie zdecydował się jednak na zawód autora zdjęć filmowych uznając, iż będzie to ścieżka rozwoju gwarantująca mu większe artystyczne wyzwania oraz płynące z nich osobiste gratyfikacje. Sławomir Idziak zawsze stawiał się w roli partnera dla reżysera, nie kreatora świata, lecz osoby wspomagającej daną wizję twórczą swoim doświadczeniem i wiedzą" - podkreślił Żydowicz.
Na początku swojej kariery operatorskiej Idziak współpracował przede wszystkim z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim (14 filmów) oraz Krzysztofem Kieślowskim (6 filmów). Po sukcesach w kraju operator został zaproszony do współpracy przy filmach powstających w Hollywood, m.in. przy takich obrazach jak "Dowód życia", nominowany do Oscara "Helikopter w ogniu", "Historia Liliany", "Ostatni wrzesień" oraz "Pragnę cię", za który zdobył wyróżnienie na festiwalu filmowym w Berlinie.
"Zwieńczeniem tej części jego kariery była współpraca przy powstawaniu pierwszego polskiego filmu fabularnego kręconego w technologii 3D – +1920 Bitwa Warszawska+, który dał Idziakowi kolejne możliwości artystycznego rozwoju" - dodał Żydowicz.
Sławomir Idziak uzyskał w Niemczech tytuł profesora i od wielu lat wykłada m.in. w Kolonii, Berlinie, Hamburgu, Londynie, Helsinkach i w Sydney. Firmuje także projekt Film Spring Open - platformę internetową, która służy twórcom filmowym z całego świata do wymiany doświadczeń i opinii oraz organizacji dorocznych warsztatów.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy i odbędą się tutaj co najmniej dwie najbliższe edycje tej imprezy. 21. Festiwal odbędzie się od 16 do 23 listopada. (PAP)
olz/ ls/ ura/