„Młodzi ludzie muszą dojść do momentu, w którym zadadzą sobie pytanie czy to, co robią jest tylko zabawą i przygodą, czy rzeczywiście chcą się zajmować filmem” - powiedział reżyser podczas 3. Festiwalu Filmoteki Szkolnej.
Miejscem wymiany doświadczeń między początkującymi twórcami różnych form filmowych, m.in. etiud i animacji oraz ich oceny przez aktorów i reżyserów są Festiwale Filmoteki Szkolnej. Trzecia edycja odbyła się w Warszawskiej Szkole Filmowej 27 i 28 września. Wzięło w niej udział 120 uczniów z 41 gimnazjów i liceów.
„W szkole nie ma dyskusyjnego klubu filmowego. Motorem naszej działalności jest polonistka pani Lilia Szczepaniak. Brałem udział w realizacji kilkunastu filmów, także wysyłanych na konkursy, m.in +Nakręć się na zdrowie+. W naszej szkole film na ten konkurs zrobiły trzy dziesięcioosobowe zespoły.” - mówi Mateusz Leszniewski z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, który chce zdawać do łódzkiej szkoły filmowej.
Podczas festiwalu uczniowie prezentowali swoje projekty filmowe. Rozmawiali z zaproszonymi aktorami i reżyserami.
„Trzeba oglądać dużo filmów, jeden dziennie. Ale nie należy się na nikim wzorować. Nie chodzi o kopiowanie innych, lecz o odkrywanie swojej oryginalności, swojego filmowego ja, bo to przynosi sukces.” - powiedział reżyser Xawery Żuławski.
„Trzeba oglądać dużo filmów, jeden dziennie. Ale nie należy się na nikim wzorować. Nie chodzi o kopiowanie innych, lecz o odkrywanie swojej oryginalności, swojego filmowego ja, bo to przynosi sukces.” - powiedział reżyser Xawery Żuławski.
Współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, reżyser Maciej Ślesicki mówił:
„Radziłbym, by młodzi zdecydowanie bardziej rozglądali się wokół siebie, patrzyli na świat , który ich otacza a nie zapatrywali się na filmy, by skupiali się na tym, co ich porusza, co boli, co śmieszy. Ważna jest prawda na ekranie, ona budzi emocje a wtedy nawet pewne błędy warsztatowe będą wybaczone.”
W festiwalu wzięli udział uczestnicy projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. „Nauczyciele i uczniowie otrzymują od nas wsparcie dla całorocznych projektów szkolnych w postaci materiałów, scenariuszy lekcji. Mamy też internetowe szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Od 2009 roku w +Filmotece Szkolnej. Akcja!+ wzięło udział 600 szkół.”- powiedziała PAP Anna Czerwińska z CEO, koordynator projektu.
„Filmoteka Szkolna .Akcja!” oraz festiwal to część programu Filmoteka Szkolna prowadzonego od 2009 r przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, służącego wykształceniu świadomych, wymagających widzów i przyszłych twórców filmowych. W ramach programu gimnazja i licea otrzymały pakiet płyt DVD z 55 polskimi filmami fabularnymi, dokumentalnymi i animowanymi, ułożonymi w 26 cykli tematycznych, omówienia i scenariusze analizy filmowej.
Programu Filmoteka Szkolna składa się także z projektów „Filmoteka Szkolna. Akademia” (internetowy kurs historii polskiej kinematografii i warsztaty filmowe dla nauczycieli) oraz „Filmoteka Szkolna. Kinoterapia” (dostarczanie materiałów dydaktycznych opracowanych na potrzeby prowadzonej w szkole edukacji społeczno-emocjonalnej). Filmoteka Szkolna ma swój portal internetowy.
tst