Za dwa tygodnie - 30 kwietnia - warszawski sąd ma wydać wyrok w procesie dotyczącym filmu "Jesteś Bogiem". Producent muzyczny Krzysztof Kozak chce od twórców i dystrybutora filmu przeprosin i zadośćuczynienia, twierdząc, że został w nim pokazany nieprawdziwie.
W środę Sąd Okręgowy w Warszawie przez kilka godzin wysłuchiwał stron tej rozpoczętej w czerwcu zeszłego roku sprawy i zakończył proces. Film - który, jak przyznają sami producenci, był dużym sukcesem - opowiada historię grupy Paktofonika, która pod koniec lat 90. była jednym z najpopularniejszych hiphopowych zespołów w Polsce.
Kozak domaga się przeprosin za przedstawienie jego postaci w filmie w sposób - jak wskazuje - nieprawdziwy i naruszający dobra osobiste. Chce też, aby oświadczenia w tej sprawie zostały opublikowane m.in. w PAP, dziennikach i na stronach internetowych producenta oraz dystrybutora filmu. Ponadto, domaga się łącznie od obu pozwanych 150 tys. zł zadośćuczynienia.
Film w reżyserii Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" pojawił się w polskich kinach w 2012 r. Zgromadził ponad 1,4 mln widzów. Jego bohaterami są trzej założyciele Paktofoniki z Mikołowa i Katowic: Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz). Paktofonika powstała w 1998 r., a rozwiązano ją w 2003 r., w niespełna trzy lata po samobójczej śmierci Magika.
"Trudno mówić o postaci z kluczem, bo identyfikacja w filmie osoby powoda jest oczywista, był on podany widzowi na talerzu na pożarcie" - mówił przed sądem reprezentujący Kozaka mec. Zbigniew Kruger.
Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu. "Intencją producentów nie było naruszenie dóbr osobistych kogokolwiek" - mówiła pełnomocniczka producenta filmu mec. Monika Grabowska-Dziadak. Dodała, że film nie jest dokumentem, tylko dziełem fabularnym, zaś przeciętni widzowie nie utożsamiają powoda - który nie jest osobą publiczną i powszechnie znaną - z filmową postacią.
Mec. Kruger wielokrotnie wskazywał, że naruszenie polegało m.in. na nieprawdziwym przedstawieniu postaci powoda w filmie. "Zostały w nim pokazane m.in. sytuacje, w których bez zgody zespołu wydaje on muzykę na pirackiej płycie, po czym ją sprzedaje. Takie wydarzenie nie miało miejsca. Mój klient został pokazany jako szantażysta, niemalże gangster" - mówił PAP jeszcze przed rozpoczęciem procesu.
Z kolei Kozak w środę przed sądem mówił m.in., że w filmie został przedstawiony jako "czarny charakter". "Nie mam sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o współpracę z zespołem Paktofonika. Po filmie jestem postrzegany jako osoba, która okradła zespół i bandyta" - zaznaczył.
Z taką argumentacją nie zgodził się dyrektor pozwanego Studia Filmowego Kadr Łukasz Barczyk. "Wiadome jest od antyku, że na faktach budujemy sytuacje fikcyjne. Wiedział o tym Homer, bo przecież pod Troją nie walczyła Atena czy Apollo" - mówił.
Studio Kadr informowało wcześniej w swoim oświadczeniu, że filmowa postać Krzysztofa Kozy, o którą toczy się spór, jest postacią fikcyjną. "Zachowania i postawy ludzi związanych z wydawniczym rynkiem muzycznym końca lat 90. były jedynie inspiracją w procesie kreowania postaci występującej w filmie. Film jest w pełni obrazem fabularnym, nie zaś relacją dokumentalną, fabularyzowanym dokumentem czy reportażem" - napisano.
W oświadczeniu tym podkreślono również, że w napisach końcowych filmu pojawia się zastrzeżenie: "Fabuła filmu, choć oparta na faktach, stanowi artystyczną interpretację zdarzeń, losów i postaci w nim przedstawionych". Mec. Kruger ripostował w środę, że nikt z widzów nie czeka kilku minut po zakończeniu filmu i nie wczytuje się w końcowe napisy.
Pierwotnie sprawą zajmował się Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd ten zdecydował w listopadzie 2012 r., że do czasu rozstrzygnięcia sprawy film może być pokazywany w kinach, ale nie może być rozpowszechniany m.in. na DVD i innych nośnikach. Decyzję w tej sprawie uchylił w połowie lutego 2013 r. poznański sąd apelacyjny. Jednocześnie sąd ten przekazał sprawę do Warszawy, gdyż stolica była miejscem wyprodukowania filmu.
Film w reżyserii Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" pojawił się w polskich kinach w 2012 r. Zgromadził ponad 1,4 mln widzów. Jego bohaterami są trzej założyciele Paktofoniki z Mikołowa i Katowic: Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz). Paktofonika powstała w 1998 r., a rozwiązano ją w 2003 r., w niespełna trzy lata po samobójczej śmierci Magika. (PAP)
mja/ bno/ jra/