Kultura i sztuka po 1989 roku

08.01.2016 aktualizacja 18.07.2016

"Body/Ciało" i "Gołąb przysiadł na gałęzi..." z nagrodami krytyków filmowych

Reżyser filmu „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/L. Szymański Reżyser filmu „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/L. Szymański

"Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej oraz "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" Roya Anderssona, to według krytyków najlepsze filmy, które weszły do kin w Polsce w ub. roku. Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich nagrodziło je w piątek Złotymi Taśmami.

Złote Taśmy krytycy filmowi SFP zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI przyznają od 1985 roku.

Polskim laureatem nagrody za rok 2015 - jak poinformowało Stowarzyszenie - został film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało". Łączy on cechy kina psychologicznego i komediodramatu. Bohaterowie - zgorzkniały prokurator i jego córka, dziewczyna cierpiąca na anoreksję - próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci bliskiej osoby. Pewnego dnia terapeutka córki, Anna, przekazuje im tajemniczą wiadomość z zaświatów. Bohaterowie muszą zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Szumowska za "Body/Ciało" otrzymała już kilkanaście europejskich nagród, m.in. Złote Lwy za najlepszy film na festiwalu filmowym w Gdyni.

Złota Taśma w kategorii film zagraniczny została przyznana obrazowi "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" Roya Anderssona. Tragikomedia szwedzkiego reżysera opowiada o dwóch domokrążcach, a poprzez nich o relacjach między ludźmi i ludzi z otaczającym ich światem.

Krytycy przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je: "Intruz" Magnusa von Horna i "Joanna" Anety Kopacz, a w kategorii film zagraniczny: "Birdman" Alejandro Gonzaleza Ińarritu i "Młodość" Paola Sorrentina.

Gala Złotych Taśm, podczas których zostaną wręczone nagrody, odbędzie się w drugiej połowie lutego.

Nagrody polskich krytyków filmowych przyznawane są od 1956 r. Początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskiej. Jako Złote Taśmy nagrody wręczane są od 1985 r., w osobnych kategoriach dla filmów polskich i zagranicznych.

W ubiegłym roku laureatem Złotej Taśmy został Łukasz Palkowski za film "Bogowie". W kategorii filmu zagranicznego nagrodę otrzymał Andriej Zwiagincew za "Lewiatana". Wyróżnienia w kategorii film polski otrzymały: "Miasto 44" Jana Komasy i "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, w kategorii film zagraniczny: "Wielkie piękno" Paola Sorrentina i "Mama" Xaviera Dolana.

Wśród uhonorowanych tymi statuetkami w latach ubiegłych produkcji polskich były m.in.: "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (za 2006 r.), "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego (za 2001 r.), "Trzy kolory. Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego (za 1994 r.), "Nadzór" Wiesława Saniewskiego (za 1985 r.).

Filmy zagraniczne nagrodzone Złotymi Taśmami to np.: "Biała wstążka" Michaela Hanekego (za 2009 r., kraje produkcji: Austria/Francja/Niemcy/Włochy), "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu (za 2007 r., kraj produkcji: Rumunia), "Powrót" Andrieja Zwiagincewa (za 2004 r., kraj produkcji: Rosja), "Ostatni cesarz" Bernardo Bertolucciego (za 1989 r., prod. Wlk. Brytania/Francja/Włochy/Hongkong), "Misja" Rolanda Joffego (za 1987 r., prod. Wlk. Brytania).(PAP)

zab/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL