Jeszcze do niedzieli miłośnicy kina będą mogli barć udział w projekcjach i spotkaniach z filmowcami odbywającymi się w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (KFF). Natomiast w sobotni wieczór zostaną ogłoszone nazwiska laureatów festiwalowych konkursów.
Organizatorzy przyznają nagrody: Złoty Róg za dokument pełnometrażowy, Złoty Hejnał w konkursie muzycznych dokumentów DocFilmMusic, Złoty Smok za film krótkometrażowy oraz Złoty Lajkonik w konkursie polskim. We wtorek z kolei indywidualną nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości odebrał reżyser i operator Bogdan Dziworski, znany z produkcji dokumentów o tematyce sportowej.
Nagrodzone podczas festiwalu filmy publiczność zobaczy w niedzielę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Większość wydarzeń goście przeglądu mają już za sobą. Dobiegły końca m.in. pokazy z najnowszej festiwalowej sekcji „Docs+Science”. W jej ramach kinomani, ale i wszyscy zainteresowani nauką, oglądali filmy naukowe: "Gorączka cząstek", "Ziemia z kosmosu", "Wilcze Góry", "Gramatyka szczęścia", "Warunki umowy obowiązują". Ich pokazy odbywały się w Akademii Górniczo-Hutniczej.
Przed publicznością KFF jeszcze ostatnie pokazy, m.in. z sekcji „Spojrzenie na Wielką Brytanię”, „Panorama filmu polskiego”, „Gdzieś w Europie”. Projekcje odbywają się m.in. w kinie Kijów. Centrum, Kinie Pod Baranami, kinie Mikro, Agrafce, Kinie pod Wawelem, Arsie i Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Natomiast do końca sierpnia w Muzeum Narodowym w Krakowie czynna będzie otwarta podczas KFF wystawa polskich i zagranicznych plakatów do filmów Andrzeja Wajdy.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii.
Podczas ośmiu festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych, takich jak retrospektywy twórców, pokazy tematyczne, projekcje archiwalne. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. KFF co roku odwiedza ok. 600 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów oraz liczna krakowska publiczność. (PAP)
bko/ abe/