Kultura i sztuka po 1989 roku

13.12.2015 aktualizacja 18.07.2016

Europejskie Nagrody Filmowe dla Sorrentino i jego filmu "Młodość"

Tragikomedia "Młodość" została uznana za najlepszy tegoroczny film europejski, a jego twórca Paolo Sorrentino za najlepszego reżysera. Grający główną rolę Michael Caine otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora - ogłosiła w sobotę Europejska Akademia Filmowa.

Uroczysta gala, na której wręczono nagrody w kilkunastu kategoriach, odbyła się w Berlinie. W ceremonii w stolicy Niemiec uczestniczyło ponad 900 przedstawicieli branży filmowej.

Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki dostała Charlotte Rampling za rolę w dramacie małżeńskim "45 lat".

69-letnia Rampling otrzymała także nagrodę za całokształt twórczości, a 82-letni Caine honorowe wyróżnienie.

Szwedzki film Roya Anderssona "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" został uznany za najlepszą europejską komedię.

Christoph Waltz odebrał Europejską Nagrodę Filmową za "wkład w rozwój światowego kina". Pochodzący z Wiednia 59-letni aktor jest zdobywcą dwóch Oscarów za role drugoplanowe w obrazach "Bękarty wojny" i "Django".

W tym roku Polacy zdobyli jedną Europejską Nagrodę Filmową - za montaż filmu "Body/Ciało" wyróżniony został Jacek Drosio. Decyzja w tej kategorii zapadła jeszcze przed berlińską galą.

Natomiast reżyserka tego filmu Małgorzata Szumowska nie znalazła uznania w oczach Akademii. Na liście nominowanych w kategorii najlepszy reżyser byli także Nanni Moretti za film "Moja Matka", Roy Andersson za "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", Giorgos Lanthimos za film "The Lobster" i Sebastian Schipper za film "Victoria".

Europejska Nagroda Filmowa, uważana za odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawana jest przez członków Europejskiej Akademii Filmowej (EAF). W przyszłym roku ceremonia wręczenia nagród odbędzie się we Wrocławiu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL