Kultura i sztuka po 1989 roku

06.07.2018

Film Jana Komasy może liczyć na dofinansowanie z funduszu filmowego

„Boże Ciało” Jana Komasy ma szansę, spośród czterech filmów wybranych przez komisję konkursową, na najwyższe dofinansowanie  w ramach II edycji Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Budżet funduszu na 2018 rok wynosi 500 tys. zł.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Gonciarz, specjalista ds. funduszu filmowego z Podkarpackiej Komisji Filmowej, która dysponuje funduszem, w ramach naboru zgłoszono w sumie 10 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 1,6 mln złotych. Do etapu oceny eksperckiej zostało zakwalifikowanych 8 wniosków.

Spośród nich komisja konkursowa do negocjacji zaprosiła cztery filmy: dwie fabuły oraz jeden dokument i jedną animację.

„Komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu, podjęła decyzję o wysokości i rodzaju wkładu koproducenckiego, biorąc pod uwagę dostępne środki finansowe, oceny i rekomendacje ekspertów Rady Programowej” – wyjaśniła Gonciarz.
 
Spośród wybranych filmów na najwyższe dofinansowanie w wysokości 330 tys. zł może liczyć „Boże Ciało” Jana Komasy.

Kolejne tytuły, zaproszone do negocjacji umów koprodukcyjnych to: film dokumentalny „Polski Schindler” Barbary Necek, który ma szansę na 70 tys. zł dofinansowania; animowany „Insekt” Marcina Podolca (50 tys. zł) oraz „Rock’n’Roll Eddie” Tomasza Szafrańskiego, który w ubiegłym roku także otrzymał dofinansowanie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. W tym roku dofinansowanie z funduszu (50 tys. zł) ma zostać przeznaczone na dokończenie produkcji. 

Gonciarz zaznaczyła, że w przypadku niepodpisania umowy koprodukcyjnej lub rezygnacji przez któregoś z wyłonionych wnioskodawców, komisja konkursowa podejmie decyzję o przyznaniu środków na inną produkcję.

Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest związanie produkcji z Podkarpaciem np. poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu. Zgodnie z założeniami programu pieniądze muszą być wydatkowane na terenie województwa podkarpackiego.

Budżet Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego na rok 2018 wynosi 500 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego. Operatorem funduszu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który stanie się koproducentem wyłonionych produkcji.

Celem konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem podkarpackim, a także kulturalne, turystyczne i gospodarcze promowanie regionu poprzez zrealizowane filmy.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL