Kultura i sztuka po 1989 roku

01.08.2019

Film o R. Kapuścińskim wygrał festiwal Anima Mundi w Sao Paulo

Damian Nenow (L) i Raul de la Fuente. Fot. PAP/EPA Damian Nenow (L) i Raul de la Fuente. Fot. PAP/EPA

„Jeszcze dzień życia” w reż. Damiana Nenowa i Raula de la Fuente, opowiadający o Ryszardzie Kapuścińskim i jego pracy korespondenta podczas wojny domowej w Angoli, wygrał prestiżowy festiwal filmowy Anima Mundi w brazylijskim Sao Paulo.

Produkcja w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente oparta jest na książce Kapuścińskiego o tym samym tytule i opowiada losy reportera, który w 1975 r. przez trzy miesiące przebywał w ogarniętej wojną Angoli, byłej portugalskiej kolonii.

CZYTAJ TAKŻE

Film o polskim korespondencie wojennym bazuje na opublikowanej w 1976 r. powieści Kapuścińskiego "Jeszcze dzień życia". W filmie sceny animowane przeplatają się z dokumentalnymi nagraniami.

Nagrodzone w Sao Paulo dzieło zdobyło już w 2018 roku m.in. Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszego filmu animowanego, a także nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

"Jeszcze dzień życia", który na ekrany kin wszedł jesienią zeszłego roku, wygrał w brazylijskim festiwalu Anima Mundi w kategorii pełnometrażowy film animowany. Dzieło powstało w koprodukcji polskiej, hiszpańskiej, belgijskiej, holenderskiej, niemieckiej, węgierskiej i luksemburskiej.

Innym dziełem nagrodzonym podczas festiwalu Anima Mundi i przygotowanym we współpracy z polskimi twórcami był krótkometrażowy film dla dzieci "Beczka" w reżyserii Martina Smatany. Animowany film powstał we współpracy polsko-czesko-słowackiej.

CZYTAJ TAKŻE

W tegorocznej edycji festiwalu Anima Mundi w Sao Paulo wzięło udział 335 filmów z 45 państw świata. Impreza, organizowana w przeszłości również w Rio de Janeiro, odbyła się po raz 27.

Zmarły w 2007 roku Ryszard Kapuściński był autorem blisko 30 książek, za które otrzymał liczne wyróżnienia w kraju i za granicą. Od 1962 r. przez 14 lat Kapuściński pracował jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej, a także w Portugalii. (PAP)

zat/ akl/ ap/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL