Prawie sto filmów - w tym wiele prezentowanych w Polsce po raz pierwszy - znalazło się w programie 23. Forum Kina Europejskiego (FKE) Cinergia organizowanego w Łodzi. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji, która potrwa od 23 listopada do 1 grudnia, będzie odwaga.
"Zaprezentujemy niemal sto filmów, z czego zdecydowana większość to łódzkie premiery, a 12 to premiery na skalę kraju. Duże wrażenie zawsze robią filmy otwierające i zamykające Festiwal. Filmem otwarcia będzie +Ułaskawienie+ Jana Jakuba Kolskiego, natomiast na finał zaprezentujemy laureata canneńskiej Złotej Palmy +Shoplifters+ Hirokazu Kore-eda, który do tej pory był pokazywany w Polsce tylko dwa razy" – podkreślił dyrektor programowy Cinergii Krzysztof Spór na konferencji prasowej w poniedziałek.
W ramach 23. Cinergii, która potrwa od 23 listopada do 1 grudnia, zaplanowano 130 projekcji blisko 90 tytułów filmowych, w tym ponad 40 łódzkich premier oraz 10 premier polskich. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie odwaga, rozumiana jako przejaw indywidualnej wolności.
To właśnie odwaga była inspiracją dla Marty Frej, która stworzyła festiwalowy plakat, nawiązujący do kadru z filmu "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego. Dzieło będzie można obejrzeć na specjalnym pokazie 29 listopada w łódzkiej Szkole Filmowej, po którym odbędzie się spotkanie z tegorocznym ambasadorem FKE Cinergia Jerzym Stuhrem.
Cinergia to także konkursy filmowe; w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizować będzie 11 filmów, w tym pełnometrażowe fabuły, dokumenty i animacje. Przewodniczącym jury, które przyzna najlepszemu filmowi Kryształowe Jabłko, jest Jan Jakub Kolski; zasiądzie w nim też Edyta Olszówka, Łukasz Orbitowski, Marcin Borchardt.
"Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia jako juror – zwykle odmawiam, bo to jest zobowiązanie bardzo trudne – mierzyć się z czyjąś pracą, która często trwa latami, zanim trafi na ekran. Sam tego doświadczałem jako twórca(…) Będę starał się zastosować jedno nieomylne kryterium – to poruszenie. Jeśli film działa i porusza to nie ma znaczenia, z jakiej materii jest tkany, bo głównie tkany jest z serca" – powiedział Kolski.
Z kolei w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich zobaczymy filmy, które już zdobyły rozgłos i nagrody na międzynarodowych festiwalach, m.in. "Girl" reż. Lukas Dhont, Granica reż. Ali Abbasi, "Touch Me Not" reż. Adina Pintilie. Nagrodę Kryształowej Łódki przyzna jury: Katarzyna Herman, Mikołaj Trzaska, Mikołaj Pokromski pod przewodnictwem Łukasza Barczyka.
Organizowane w Łodzi od 1992 r. Forum jest jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Program FKE podzielony jest na sekcje tematyczne, wydarzenia towarzyszące i konkursy. Jedna z sekcji to Panorama Kina Europejskiego, w której – jak deklarują organizatorzy - prezentowane będą filmy mistrzów, ale też skromne filmowe perełki, dla których nie ma miejsca w programach polskich dystrybutorów. W Panoramie Kina Światowego postawiono na emocje i różnorodność, pokazana zostanie m.in. "Kraina wielkiego nieba" reż. Paul Dano oraz "Kafarnaum" reż. Nadine Labaki.
W programie Festiwalu znajdą się również imprezy muzyczne, m.in. koncert Nigela Kennedy’ego, a także wystawa fotografii autorstwa Janusza Gajosa. Jak co roku wre?czony zostanie Złoty Glan - nagroda dla twórców niezależnych, idących pod prąd; do tej pory otrzymali ją m.in. Andrzej Chyra, Krzysztof Majchrzak, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Skolimowski, John Malkovic. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/