Kultura i sztuka po 1989 roku

13.07.2017

Grand Prix festiwalu Animator dla Roberta Cambrinusa za film „A Dad”

Robert Cambrinus za film „A Dad” otrzymał w czwartek Złotego Pegaza, czyli Grand Prix konkursu filmów animowanych. Rywalizacja konkursowa towarzyszyła trwającemu od 7 lipca w Poznaniu 10. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animator.

Na tegoroczną edycję konkursu zgłoszono rekordową liczbę ponad 1 tys. obrazów z całego świata. O nagrodę Złotego Pegaza walczyło blisko 50 filmów. Krótkie metraże oceniało międzynarodowe jury: Sheldon Cohen, Phil Mulloy i Dorota Szwarcman; pełne metraże - David Silverman, Signe Baumane i Anca Damian.

Od tego roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, jako kolejny festiwal filmowy w Polsce - obok m.in. Krakowskiego Festiwalu Filmowego - ma status wydarzenia kwalifikującego do Oscarów.

Tegoroczny zdobywca Grand Prix film „A Dad" jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w zurychskim Cabaret Voltaire w 1916 roku. Jury w uzasadnieniu swojej decyzji podkreśliło, że wyróżnienie dla Roberta Cambrinusa to „nagroda za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku". Nagroda finansowa za zdobycie Grand Prix to 45 tys. zł.

Srebrnego Pegaza otrzymał Dennis Tupicoff za film oparty na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych „A photo of mine".

Nagrodę Brązowego Pegaza przyznano natomiast Tomowi Schroederowi za „Sparrow's Flight". Zdaniem jury, to film „opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji" - wskazano.

Za najlepszy film pełnometrażowy uznano z kolei „Window Horses" w reż. Ann Marie Fleming. W uzasadnieniu jury podkreśliło - "Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę".

Podczas czwartkowej gali przyznano także nagrody specjalne: za muzykę, nagrodę rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki, nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego, nagrodę specjalną jury, oraz nagrodę specjalną im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne.

Nagrodzone filmy można będzie zobaczyć 14. lipca w poznańskim Kinie Muza.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nagrodę Kryształowego Pegaza za całokształt twórczości otrzymał Witold Giersz - wybitny przedstawiciel polskiej szkoły animacji i założyciel Studia Miniatur w Warszawie.

W ramach trwającego od 7 lipca w Poznaniu festiwalu, uczestnicy mieli okazję zobaczyć ponad 300 filmów z 65 krajów świata. Specjalne pokazy poświęcone były m.in. relacjom między światem animacji i polityki, narracji w filmie, czy animacji nawiązującej do filmów aktorskich. Bloki tematyczne poświęcono również filmom z muzyką Krzysztofa Pendereckiego oraz 70-leciu polskiej animacji, a także filmom dla dzieci.

Jak przekazali PAP organizatorzy, tegoroczny festiwal odwiedziło ponad 130 gości z całego świata, w tym główny animator serialu „Simpsonowie" David Silverman. Według wstępnych danych, z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 tys. osób. (PAP)

ajw/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL