Kultura i sztuka po 1989 roku

18.06.2018

J. Skolimowski: mój nowy film być może za rok albo dwa lata

Jerzy Skolimowski. Fot. PAP/J. Kamiński Jerzy Skolimowski. Fot. PAP/J. Kamiński

Reżyser, scenarzysta i aktor Jerzy Skolimowski poinformował, że być może za rok bądź dwa lata będzie można spodziewać się jego nowego filmu. Nie zdradził jednak, czego może on dotyczyć.

Skolimowski uczestniczył w poniedziałek w konferencji prasowej, podczas której poinformowano o tegorocznych laureatach godła "Teraz Polska". Reżyser znalazł się wśród trzech laureatów nagrody "Wybitny Polak", przyznawanej osobom, które swoją działalnością oraz sukcesami promują wizerunek Polski i Polaków na świecie.

Skolimowski pytany, czy można spodziewać się jego nowego filmu, odpowiedział: "No tak, chodzi mi coś po głowie, co być może będzie moim kolejnym filmem. Najprawdopodobniej to będzie za rok albo i dwa".

Jerzy Skolimowski, wybitny reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z twórców polskiej filmowej nowej fali, to także aktor, poeta i malarz. Laureat m.in. weneckich Złotych Lwów za osiągnięcia życia (2016), Złotej Palmy w Cannes za "Fuchę" (1982) i "Złotego Niedźwiedzia" w Berlinie za "Start" (1967). 

Do najbardziej znanych, wyreżyserowanych przez niego filmów należą: "Start" (1967), "Wrzask" (1978), "Fucha" (1982), "Wiosenne wody" (1987), "Ferdydurke" (1991), "Cztery noce z Anną" (2008), "Essential Killing" (2010). Jego ostatnim filmem jako reżysera jest "11 minut" z 2015 r.

Skolimowski 22 września podczas gali finałowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzyma Platynowe Lwy za całokształt twórczości. 

W 2018 roku na ekrany kin wejdzie "Juliusz" z jego udziałem - komedia według scenariusza m.in. stand-uperów Abelarda Gizy i Kacpra Rucińskiego. Skolimowskiego zobaczymy w nim w niewielkiej, ale podobno znaczącej roli. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL