Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2019

K. Zanussi i „Boże Ciało” J. Komasy z nagrodami MFF Listapad w Mińsku

Krzysztof Zanussi. Fot. PAP/T. Żmijewski Krzysztof Zanussi. Fot. PAP/T. Żmijewski

Reżyser Krzysztof Zanussi został uhonorowany nagrodą prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki za całokształt twórczości, a film „Boże Ciało” Jana Komasy zdobył laur za najlepszą reżyserię oraz został wyróżniony przez publiczność na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Listapad w Mińsku.

W piątek wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie festiwalu, który trwał od 1 listopada. Zanussi był przewodniczącym jury w jednym z konkursów.

CZYTAJ TAKŻE

Polski reżyser otrzymał nagrodę specjalną „Za zachowanie i rozwój wartości duchowych w sztuce kinematograficznej”, którą przyznaje białoruski prezydent.

Nagrodę wręczył polskiemu twórcy wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenka - poinformowała agencja BiełTA. Uroczystość odbyła się w kinie Moskwa w centrum białoruskiej stolicy.

Zanussi jest gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu. W środę odbył się pokaz jego ostatniego filmu „Eter”.

Z nagrodami wyjedzie z Mińska również polski film „Boże Ciało” Jana Komasy, który uczestniczył w głównym konkursie festiwalowym. Film nagrodzono za najlepszą reżyserię, otrzymał również nagrodę specjalną jury i nagrodę publiczności.

CZYTAJ TAKŻE

Jury konkursu narodowego nagrodziło również polsko-białoruski film „Summa” Andreja Kuciły w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Pierwsza edycja festiwalu Listapad została zorganizowana w 1994 r. Wówczas prezentowane były na nim filmy z przestrzeni poradzieckiej. Od 2003 r. festiwal oficjalnie ma status międzynarodowego.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, kino dla dzieci i młodzieży oraz film białoruski.

W tegorocznej edycji na ekranach mińskich kin zaprezentowano w sumie 154 filmy z 50 krajów. W konkursie wzięło udział 78 z nich.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL