Kultura i sztuka po 1989 roku

10.11.2017

„Listopad” z główną nagrodą festiwalu Listapad w Mińsku

Estońsko-polsko-holenderska koprodukcja „Listopad” w reżyserii Rainera Sarneta zdobyła nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Listapad, który zakończył się w piątek w Mińsku.

„Listopad” (Novembri/November), współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, jest estońskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Film jest oparty na popularnej powieści „Rehepapp” Andrusa Kivirahka i łączy w sobie elementy ludowej baśni, magii i pogańskiej mitologii. Produkcja otrzymała także nagrodę za najlepsze zdjęcia.

W kategorii filmu fabularnego nagrodzono także „Szron” Szarunasa Bartasa (najlepsza reżyseria), francusko-litewsko-ukraiński obraz o wolontariuszach, którzy wiozą pomoc humanitarną do Donbasu, i rosyjską „Arytmię” Borisa Chlebnikowa (za najlepszą rolę żeńską Iriny Gorbaczowej).

Nagrodę za najlepszą rolę męską przyznano filmowi „Western” Valeski Grisebach, a za najlepszy scenariusz – azerbejdżańskiemu „Granatowemu sadowi” Ilgara Najafa.

Za najlepszy film dokumentalny jury uznało film reżysera Aranasa Matelisa „Piękni przegrani: Inny świat”.

Główną nagrodę w kategorii narodowych szkół filmowych otrzymały „Więzi” Zofii Kowalewskiej, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej z Łodzi.

Nagrodę za najlepszy film białoruski przyznano nagranemu zwykłym aparatem fotograficznym obrazowi „Jutro” Julii Szatun. Za najlepszy białoruski film dokumentalny uznano „Wokół Białorusi na rowerach i motorach” Barysa Nikałajczyka.

XIV Miński Międzynarodowy Festiwal Filmowy Listapad trwał od 3 do 10 listopada. Jest to najważniejsza impreza kinematograficzna na Białorusi.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL