Kultura i sztuka po 1989 roku

19.04.2018

Międzynarodowy festiwal filmowy In Out po raz 12. od piątku w Gdańsku

20 prac filmowych artystów z kilku krajów zaprezentowanych zostanie podczas rozpoczynającego się w piątek w Gdańsku Festiwalu In Out, współorganizowanego przez działające w tym mieście Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. To dwunasta edycja tej imprezy.

Jak wyjaśniła kurator In Out Jolanta Woszczenko festiwal dotyczy szeroko rozumianego ruchomego obrazu tj. wideo-art, animacji, dokumentu i krótkich filmów fabularnych. Co roku festiwal In Out ma inne hasło i motyw przewodni.

"W tym roku tematem głównym jest taniec/obraz. Interesuje mnie to, jak taniec wpływa na film i odwrotnie. Takim, na przykład, mało znanym w Polsce gatunkiem jest dance film, który wykorzystuje obraz filmowy, aby jeszcze pełniej pokazać taniec. Z drugiej strony, jest taka tendencja, że choreografia i taniec silnie wpływają na sztuki wizualne i temu zjawisku też chciałam się przyjrzeć" - powiedział w czwartek PAP Woszczenko.

Na festiwal wpłynęło prawie 350 prac filmowych z całego świata, z czego jury zakwalifikowało do konkursu 20 tytułów m.in. z Danii, Francji, Iranu, Korei Południowej, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Polskę reprezentować będzie sześć filmów: "Taniec totalny" Jakuba Słabka, "Catching movement" Kingi Jaczewskiej, "Czy to warto" Kolektywu czy to warto, "Mam na imię Zoja" Pavlo Kovacha, "Piwnice, pralnie, pakamery, breakdance" Jacka Piotrowicza oraz "Live view" Vitalii Shupliak.

Regulamin festiwalu In Out mówi, że uczestniczące w festiwalu filmy muszą trwać powyżej jednej minuty, a maksymalnie do 20 minut. Jeśli chodzi o rok produkcji, to dzieła powinny być nie starsze niż 3 lata.

I nagroda, w wysokości 5 tys. zł, została ufundowana przez marszałka województwa pomorskiego, II nagroda wynosi 4 tys. zł - jej sponsorem jest CSW Łaźnia.

W programie towarzyszącym festiwalu znalazły się m.in. wykłady, spektakl taneczny oraz warsztaty, które poprowadzi jedna z jurorek konkursu Dara Friedman z Niemiec, która obecnie mieszka i tworzy na Florydzie (USA). Artystka ta na początku swojej kariery zajmowała się tańcem, niejednokrotnie wykorzystując go jako temat swoich prac wideo.

Festiwalowe imprezy odbywać się będą w Łaźni 1 w Gdańsku Dolnym Mieście oraz Łaźni 2 w Nowym Porcie.

Festiwal In Out zakończy się w niedzielę.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL