Obrazy Federico Felliniego i Wojciecha Hasa znalazły się w programie przeglądu filmów „Kino Marii Kornatowskiej”, którym Muzeum Kinematografii w Łodzi chce przypomnieć postać wybitnej krytyk w czwartą rocznicę jej śmierci.
"Od 22 do 29 sierpnia Muzeum organizuje przegląd filmów cenionych przez wielką postać łódzkiej kultury i polskiego kina – Marię Kornatowską. Przypominamy jej ulubione filmy Hasa, Kawalerowicza, Felliniego, de Sici" – poinformował PAP Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii.
Cykl zainauguruje sobotnia projekcja "Wywiadu" Federico Felliniego. W świat dzieł sztuki filmowej ważnych dla Kornatowskiej i przez nią opisywanych wprowadzi widzów filmoznawca dr Maciej Dowgiel. Na kolejne dni zaplanowano pokazy obrazów: "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hassa, "Złodzieje rowerów" Vittorio de Sici, "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza oraz "Barton Fink" Ethana i Joela Cohenów.
Wybitna eseistka, krytyk filmowy i wykładowczyni łódzkiej Szkoły Filmowej zmarła 21 sierpnia 2011 r. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, była niezwykłą osobowością uwielbianą przez studentów, wielbicielką kina autorskiego, nie stroniącą od obrazów kina popularnego. Potrafiła zarażać pasją do kina.
"Ukryty w przytulnych ciemnościach sali widz z nieposkromioną ciekawością podgląda innych ludzi, inne dzieje, inne sprawy. Oko kamery niekoniecznie musi być chłodne. Wchodzi ze światem w kontakt gorący. Przeobraża krajobrazy, zmienia twarze, narzuca temu, co widzi i rejestruje nowe kształty i rytmy. Oko widza z kolei podglądając innych szuka i chce zobaczyć przede wszystkim siebie" – pisała Kornatowska.
Jej monografia Federico Felliniego pt. "Fellini" już od pierwszego wydania w 1972 r., stała się bestsellerem. Profesor opublikowała również książki: "Magia i pieniądze" (wywiad-rzeka z reżyserką Agnieszką Holland), "Filmy o miłości", "Eros i film", "Wodzireje i amatorzy".
Teksty filmowe Kornatowskiej ukazywały się m.in. na łamach "Filmu", "Kwartalnika Filmowego", "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Kino", a także w Stanach Zjednoczonych, w nowojorskim "Nowym Dzienniku" i "Kurierze". Była wybitną znawczynią kina i jedną z najważniejszych postaci w łódzkiej "filmówce".
Za swoją pracę w 2009 roku otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pośmiertnie została uhonorowana srebrnym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis". W 2012 roku w Galerii Sławy przy ul. Piotrkowskiej odsłonięto jej gwiazdę.(PAP)
agm/ mhr/