Kultura i sztuka po 1989 roku

23.09.2019

Nagrody Emmy: najwięcej statuetek dla „Gry o tron”, ale to „Fleabag” triumfuje

Serial „Gra o tron” zdobył w niedzielę 12 nagród Emmy, najbardziej prestiżowych nagród telewizyjnych przyznawanych w USA, w tym za najlepszy serial dramatyczny. Podczas ceremonii w Los Angeles wielki sukces odniósł brytyjski serial komediowy „Fleabag”.

Na 71. uroczystości rozdania nagród Emmy "Fleabag" otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy serial komediowy, najlepsza aktorka w serialu komediowym (nagroda dla Phoebe Waller-Bridge) oraz w kategorii najlepszy scenariusz (nagroda przypadła również Waller-Bridge) i najlepsza reżyseria (Harry Bradbeer).

Wyprodukowany przez BBC i kupiony przez Amazona "Fleabag" został w zeszłym roku pominięty przez kapitułę Emmy Awards. Ale drugi sezon stał się bardzo popularny - wskazuje agencja AFP. Waller-Bridge zapowiedziała już jednak, że trzeciego sezonu nie będzie. 

"Gra o tron", mocno krytykowana po ósmym i ostatnim sezonie, zdobyła nagrodę dla najlepszego serialu dramatycznego oraz najlepszego aktora drugoplanowego - otrzymał ją Peter Dinklage, odtwórca roli Tyriona Lannistera.

Saga HBO, która odniosła największy sukces w historii amerykańskiej telewizji, zebrała pozostałych dziesięć nagród w kategoriach kreatywnych i technicznych.

Nagrodę dla najlepszego miniserialu otrzymał wyprodukowany przez HBO "Czarnobyl". Najlepszym filmem telewizyjnym został "Black Mirror: Bandersnatch".

Za najlepszego aktora w serialu dramatycznym uznano Billy'ego Portera z serialu "Pose", a za najlepszą aktorkę w serialu dramatycznym - Jodie Comer z serialu "Killing Eve" produkcji Netflixa. Zaś najlepszym aktorem w serialu komediowym został Bill Hader z serialu "Barry" produkcji HBO. (PAP)

cyk/ jar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL