Trzy konkursy filmowe, programy edukacyjne dla młodzieży, pokazy filmów i koncerty odbędą się w Radomiu w ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, które w niedzielę rozpoczynają się w Radomiu. W pierwszym dniu organizatorzy zapowiadają paradę i piknik filmowy.
Na Kameralne Lato złoży się cykl imprez, które będą się odbywały codziennie się od 1 do 7 lipca.
W niedzielę, czyli w dniu inauguracji festiwalu, odbędzie się parada z udziałem zabytkowych samochodów, piknik filmowy na radomskim deptaku i koncert w muszli koncertowej. W pierwszym dniu odbędą się też pierwsze festiwalowe projekcje. Będą to filmy zgłoszone do Konkursu Filmów Odrzutowych Hyde Park, czyli produkcje zrealizowane głównie przez amatorów, niemieszczące się w żadnych ramach gatunkowych ani formalnych.
Z kolei w Konkursie Głównym wystartują najnowsze filmy krótkometrażowe, zrealizowane przez młodych twórców – studentów i absolwentów szkół filmowych. Będą to obrazy o tematyce społecznej, bo taki profil ma radomski festiwal. Główną nagrodą w konkursie jest Złoty Łucznik. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżyserki Joanny Kos-Krauze.
W Konkursie Filmów Niezależnych pokazane zostaną obrazy zrealizowane poza oficjalnym systemem produkcji i dystrybucji. Pokazy konkursowe będą się odbywać od środy do piątku w kinie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".
Ważnym elementem Kameralnego Lata jest cykl otwartych wykładów prowadzonych przez specjalistów poszczególnych dziedzin filmowych, m.in. autora zdjęć filmowych Arkadiusza Tomiaka, aktora Janusza Chabiora czy reżyserkę Joannę Kos-Krauze. Nowością tegorocznego programu Akademii będzie seria wydarzeń branżowych skierowanych do młodych twórców filmowych.
Jednym z programów edukacyjnych realizowanych w Radomiu jest "ABC pracy przed kamerą", który poprowadzą: ambasadorka radomskiego festiwalu Anna Mucha oraz aktorzy z Teatru Powszechnego w Radomiu Katarzyna Dorosińska, Adam Majewski, Łukasz Węgrzynowski, Marek Braun oraz gość specjalny – amerykański aktor i wokalista Gerard Edery.
Od dwóch lat podczas Kameralnego Lata realizowany jest międzynarodowy program edukacyjny - przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy). W ramach tego programu młodzi ludzie z Francji, Włoch i Węgier przyjadą do Radomia. Międzynarodowe grupy warsztatowe zrealizują trzy filmy krótkometrażowe dotyczące zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych, aspołecznych zachowań wśród młodzieży oraz zgubnych skutków przemocy rówieśniczej. Filmy zostaną zaprezentowane podczas ceremonii finałowej festiwalu i będą promowane w mediach.
Stałym elementem Kameralnego Lata jest realizacja w centrum miasta sceny specjalnej. W tym roku - w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - w centrum Radomia zainscenizowana zostanie akcja żołnierzy państwa podziemnego na bank w Radomiu. W realizacji widowiska wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki i zabytkowe pojazdy. W role konspiratorów wcielą się Anna Mucha i Marek Braun. Scenę wyreżyseruje Bartosz M. Kowalski, autorem zdjęć będzie Arkadiusz Tomiak.
Organizatorem Kameralnego Lata jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia". Festiwal uzyskał wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ itm/