Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2014 aktualizacja 18.07.2016

Odwaga i światło motywem tegorocznego festiwalu Transatlantyk

Transatlantyk Festiwal Poznań Transatlantyk Festiwal Poznań

Odwaga i światło to motyw 4. Festiwalu Transatlantyk. W sierpniu w Poznaniu pokazanych zostanie 120 filmów podzielonych na 15 sekcji. Jedna z nich będzie przeznaczona dla seniorów. W piątek pokazano plakat promujący festiwal, jego autorem jest Rosław Szaybo.

Transatlantyk Festiwal Poznań obędzie się w dniach 8-14 sierpnia. Będzie to czwarta edycja wydarzenia, które łączy film i muzykę.

Twórca Festiwalu, zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek, w piątek w Poznaniu przekonywał, że "w dzisiejszych czasach najważniejsza jest +odwaga i światło+ rozumiane jako wewnętrzna energia, charyzma, wiara, potrzeba wolności czy artystyczny geniusz".

Rosław Szaybo, to jeden z najbardziej cenionych plakacistów, współtworzył Polską Szkołę Plakatu. Był m.in. dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK w Londynie, gdzie projektował okładki płyt muzycznych.

W Poznaniu pokazanych zostanie 120 filmów podzielonych na 15 sekcji tematycznych takich jak: Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla Dzieci. Jedną z nowości jest Kino Trzeciego Wieku.

„Zadbaliśmy, aby sekcja dla seniorów nie epatowała smutkiem. Pokażemy premierowe filmy, klasykę kina i obrazy znane z ekranów, ale nie do końca pamiętane. We wszystkich jesień życia będzie pokazana w przyjemny i uniwersalny sposób” – powiedział odpowiedzialny za program filmowy Festiwalu Jacek Sobczyński.

W pozostałych sekcjach Transatlantyku pokazane zostaną filmy zdobywające „Złote lwy”, „Kryształowe globy”, „Niedźwiedzie” i inne nagrody na znanych festiwalach.

W ubiegłorocznej edycji Transatlantyk Festiwalu Poznań wzięło udział blisko 70 tys. widzów. (PAP)

pil/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL