Film egipskiego reżysera Tamera El Saida „Ostatnie dni miasta” otrzymał w sobotę we Wrocławiu Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty.
To najważniejszy konkurs organizowany w ramach odbywającego się w stolicy Dolnego Śląska 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Reżyser nagrodzonego obrazu otrzymał nagrodę w wysokości 20 tys. euro. Werdykt jury ogłoszono podczas uroczystej gali kończącej tegoroczną edycję festiwalu.
Nagrodzony film to pełnometrażowy debiut egipskiego reżysera. Tamer El Said realizował go od 2007 r. To obraz Kairu tuż przed rewolucją w 2011 r. Losy stolicy Egiptu przedstawione zostały na tle historii głównego bohatera - 35-letniego filmowca, który próbuje nakręcić film o Kairze, oddający zachodzące w kraju zmiany.
W głównym konkursie festiwalu, w którym startowało 10 filmów, wyłoniono również laureatów Nagrody Publiczności i nagrody FIPRESCI, przyznawanej przez krytyków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Za najlepszy film publiczność festiwalu uznała obraz "Wszystkie nieprzespane noce" polskiego reżysera Michała Marczaka. Krytycy zaś wskazali film kolumbijskiego twórcy Felipe Guerrero "Mroczne bestie".
W ramach festiwalu odbył się także Międzynarodowy Konkurs „Filmy o sztuce”. Jury za najlepszy film uznało palestyńską produkcję „Magiczna substancja we mnie” w reżyserii Jumany Manny.
Wyłoniono również laureatów w Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe. Pierwszą nagrodę otrzymały ex aequo filmy: hiszpańsko-węgierska produkcja „Ze wszystkimi naszymi aparatami” w reż. Miguela Lopeza Berazy oraz duńsko-wietnamski obraz „Kwassa Kwassa” w reżyserii Tuana Andrew Nguyena i duńskiego kolektywu Superflex.
W Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe zwyciężył film „Nauka” w reżyserii Emi Buchwalda.
W tym roku, po raz trzeci, odbył się konkurs "Powiększenie", adresowany do filmowców z Wrocławia i Dolnego Śląska. Zwyciężył film Marcina Lesisza „Goran the Camel Man”.
Tuż po wręczeniu nagród publiczność obejrzała film zamknięcia tegorocznej edycji festiwalu - obraz obraz duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga „Komuna”.
W sumie podczas tegorocznej edycji imprezy zaprezentowano prawie 400 filmów z ponad 50 krajów. T-Mobile Nowe Horyzonty to przede wszystkim prezentacja kina autorskiego i twórczości reżyserów wyrazistych, z własną wizją świata i kina. Organizatorzy starają się również przybliżyć twórczość "anarchistów kina" i filmowych kontestatorów.
Ta edycja festiwalu odbywała się w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury (ESK), dlatego w programie imprezy znalazły się też dodatkowe wydarzenia, m.in. polska prapremiera opartej na filmie Davida Lyncha opery filmowej „Zagubiona autostrada”. Autorką libretta - na motywach scenariusza Lyncha i Barry'ego Gifforda - jest austriacka noblistka Elfriede Jelinek, we współpracy z Olgą Neuwirth.
Publiczność Nowych Horyzontów obejrzała też m.in.: „Ja, Daniel Blake” - film Kena Loacha, który w tym roku zdobył Złotą Palmę w Cannes, „Egzamin” Cristiana Mungiu, „Klienta” Asgara Farhadiego, „Martwe wody” Bruno Dumonta, film „Nieznajoma dziewczyna” braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne oraz „Śmietankę towarzyską” Woody'ego Allena.
W sobotę wieczorem odbyła się gala zamknięcia festiwalu, jednak ostatnie seanse będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę.(PAP)
pdo/ sta/