Do Pawła Maślony, twórcy filmu "Atak paniki", trafi tegoroczna nagroda im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" dla debiutujących reżyserów - ogłosiło w środę Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w poniedziałek.
"Perspektywa" to nagroda za najbardziej obiecujący debiut dla "reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość" - czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP).
Krystyna Cierniak-Morgenstern - wdowa po reżyserze, a także pomysłodawczyni wyróżnienia i przewodnicząca jego kapituły, stwierdziła, cytowana w komunikacie, że "Atak paniki" to film "młody, świeży, bardzo sprawnie zrealizowany i świetnie zmontowany". "To film o naszej współczesnej kondycji. O naszych kłopotach, radościach i codzienności. Bez zbędnego opisywania naszych narodowych wad, każe nam się śmiać z nas samych" - podkreśliła.
"Atak paniki" to debiutancki film Pawła Maślony, wielowątkowa czarna komedia, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmienia ich życie. Zobaczymy w nim m.in. Dorotę Segdę, Artura Żmijewskiego, Julię Wyszyńską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Bartłomieja Kotschedoffa oraz Magdalenę Popławską nagrodzoną za drugoplanową rolę na ostatnim, 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wejdzie do kin 19 stycznia 2018 r.
Paweł Maślona (1983) jest reżyserem i scenarzystą. Ukończył studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego. Za swoje filmy był nagradzany m.in. w Szanghaju (nagroda za reżyserię "Zaćmienia" na tamtejszym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym) i Monachium ("Tylko dla Obłąkanych", nagroda dla Młodych Talentów - The Young Talent Award na The International Festival of Film Schools). Za swój film dyplomowy, krótkometrażową "Magmę", otrzymał główną nagrodę na Palm Springs ShortFest oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był finalistą II edycji "Talentów Trójki" w kategorii Film oraz współscenarzystą "Demona" Marcina Wrony.
W kapitule nagrody zasiadają - prócz Krystyny Cierniak-Morgenstern - Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Fundatorem "Perspektywy" jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 20 listopada w warszawskim kinie Kultura,
Ubiegłorocznym laureatem nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" był Jan P. Matuszyński ("Ostatnia rodzina"), a w poprzednich latach: Adrian Panek ("Daas", 2011), Maria Sadowska ("Dzień kobiet", 2012), Bodo Kox ("Dziewczyny z szafy", 2012), Julia Kolberger ("Mazurek", 2013), Elżbieta Benkowska ("Olena", 2013) oraz Łukasz Ostalski ("Matka", 2013).
Janusz Morgenstern, przez przyjaciół zwany "Kubą", był jednym z najwybitniejszych polskich twórców kina. Wyreżyserował m.in. filmy "Do widzenia, do jutra", "Trzeba zabić tę miłość", "Jowita", "Żółty szalik" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie", "Polskie drogi". Pierwsze zawodowe kroki stawiał na planie m.in. filmów Andrzeja Wajdy "Kanał" (1956 - współpraca reżyserska), oraz "Popiół i diament" (1958 - drugi reżyser). Morgenstern był również producentem filmowym. Kierował Studiem Filmowym Perspektywa w Warszawie.
autorka: Martyna Olasz
edytor: Paweł Tomczyk
oma/ pat/