"Ada! To nie wypada!", "Głos pustyni", "Piętro wyżej", "Trędowata" - te hity przedwojennego kina można będzie obejrzeć podczas "Lata filmowego w ogrodach sejmowych". Seanse rozpoczynają się w sobotę. Wstęp dla widzów jest wolny.
To kolejne - z kilkudziesięciu w te wakacje - miejsce plenerowych filmowych projekcji w stolicy.
Organizatorem pokazów w ramach "Lata filmowego w ogrodach sejmowych" - w cztery kolejne sobotnie wieczory: 15, 22 i 29 sierpnia oraz 5 września - jest Kancelaria Sejmu. Seanse będą się zaczynać zawsze o godz. 21 na trawniku na tyłach sejmowego budynku G, niedaleko skarpy wiślanej. Widzowie będą mieli do dyspozycji wygodne leżaki.
"Popularne filmowe produkcje z lat 30. zostały specjalnie wybrane z bogatych zbiorów Filmoteki Narodowej. Plejada największych gwiazd tego czasu, wśród nich Elżbieta Barszczewska, Loda Niemirzanka, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński umili sierpniowe wieczory pod lipami. Różnorodne gatunki filmowe zadowolą każdy gust, a przedwojenne szlagiery zakręcą łzę w niejednym oku" - podkreśla w zaproszeniu Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.
Zwrócono też uwagę na wyjątkową lokalizację: "ogrody sejmowe to oaza spokoju w centrum miasta – zabytkowe budynki pochodzące z XIX i XX wieku, wraz ze staranie pielęgnowaną zielenią, będą jedyną w swoim rodzaju salą kinową".
Jako pierwsza zaprezentowana zostanie komedia "Piętro wyżej" (reż. Leon Trystan, 1937) z Eugeniuszem Bodo, Józefem Orwidem i Ludwikiem Sempolińskim w obsadzie i z muzyką Henryka Warsa. Z filmu pochodzi słynny numer muzyczny wykonywany przez Bodo: "Sex appeal to nasza broń kobieca". Głównymi bohaterami komedii są dwaj panowie Pączkowie, mieszkający w tym samym domu: spiker radiowy Henryk Pączek oraz właściciel kamienicy Hipolit Pączek. Sąsiadów, oprócz nazwiska, dzieli wszystko. Jeden to miłośnik muzyki poważnej, drugi - znany radiowy spiker i jazzman. Na polu muzycznych gustów dochodzi do licznych spięć. Sytuację komplikuje przyjazd bratanicy Hipolita, pięknej panny Lodzi.
"Popularne filmowe produkcje z lat 30. zostały specjalnie wybrane z bogatych zbiorów Filmoteki Narodowej. Plejada największych gwiazd tego czasu, wśród nich Elżbieta Barszczewska, Loda Niemirzanka, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński umili sierpniowe wieczory pod lipami. Różnorodne gatunki filmowe zadowolą każdy gust, a przedwojenne szlagiery zakręcą łzę w niejednym oku" - podkreśla w zaproszeniu Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.
22 sierpnia publiczność w ogrodach sejmowych wzruszać się będzie losami "Trędowatej". Za drugą (po niemym, nie zachowanym do dziś filmie z 1926 r.) adaptację znanej powieści Heleny Mniszkówny odpowiada reżyser Juliusz Gardan, który zrealizował ten film w 1936 r. W obsadzie są m.in. Elżbieta Barszczewska (jako Stefcia Rudecka) i Franciszek Brodniewicz (jako ordynat Michorowski). Fabuła wiernie oddaje perypetie tragicznego romansu dziedzica ordynacji i skromnej guwernantki. "Uwagę krytyków i publiczności przyciągnęła najbardziej tytułowa rola młodej Elżbiety Barszczewskiej. Wrażenie robiły także monumentalne dekoracje oraz sceny plenerowe nagrywane w Wilanowie" - przypomniano w zaproszeniu na seans.
"Głos pustyni" (1932, reż. Michał Waszyński), do obejrzenia 29 sierpnia, to przygodowa polska produkcja, w której pełno zwrotów akcji, miłości, zdrad i zasadzek. Część zdjęć do filmu kręcono w Algierii. Akcja toczy się w Afryce. Młody polski wywiadowca, sierżant Milczek odkrywa na pustyni "Sokole Gniazdo" – kryjówkę szejka Abdullaha, granego przez Eugeniusza Bodo groźnego rozbójnika, szerzącego postrach w okolicy. Oprócz Bodo w obsadzie są m.in. Adam Brodzisz i Nora Ney.
Na zakończenie cyklu - 5 września – publiczność zobaczy komedię "Ada! To nie wypada!" (1936, reż. Konrad Tom) z Lodą Niemirzanką w roli głównej. Tytułowym okrzykiem zdesperowany ojciec stara się powstrzymać wybryki niesfornej Ady. W końcu dziewczyna zostaje oddana do internatu, gdzie nabrać ma towarzyskiej ogłady, ale i tam nie przestaje być "enfant terrible". Zdradza jednak wybitne zdolności wokalne i staje się ulubienicą nauczyciela muzyki. Jednocześnie "Papa" pragnie wydać Adę za mąż za młodego hrabiego Freda Orzelskiego. Ten nie zna jednak swojej "narzeczonej", dlatego na rekonesans wysyła ojca. Ada, biorąc starszego pana za konkurenta do jej ręki, prezentuje mu się z jak najgorszej strony. Oprócz Niemirzanki, w filmie zagrali m.in. Aleksander Żabczyński, Kazimierz Junosza-Stępowski i Antoni Fertner.
Jak poinformował PAP Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy, filmy na plenerowych pokazach wyświetlane są tego lata w stolicy w kilkudziesięciu miejscach, m.in. w Centrum Nauki Kopernik, Parku Henrykowskim, Parku Szymańskiego, Parku Magiczna, Parku Czechowickim, Parku Bródnowskim i Parku Skaryszewskim, a także na Placu Defilad, plaży Wilanów, Kępie Potockiej, Górce Szczęśliwickiej, stadionie RKS Okęcie, przy Stawach Brustmana i Metrze Słodowiec.
Jak podkreślono, warto wyróżnić: kino letnie "Zaplecze świata" w Centrum Nauki Kopernik, Plac Defilad – "Przegląd Filmów z i o Pałacu", Letnie kino NInA, Zielony Jazdów. Zakończyły się już cykle Uniwersytetu Warszawskiego (Kino letnie Uniwersytetu Otwartego UW) oraz cykl Foto-kino w plenerze POLIN.
Informacje o plenerowych seansach w Warszawie dostępne są m.in. na stronie www.filmowastolica.pl. (PAP)
jp/ gma/