Chcielibyśmy stworzyć środowisko, w którym osoby w jakiś sposób wykluczone z kultury mogłyby z powrotem do niej wrócić, mogłyby pojawiać się w kinie i czerpać z tego przyjemność - powiedział PAP Mariusz Trzeciakiewicz z projektu AudioMovie.
Jak wyjaśniła kierownik projektu AudioMovie Anna Jankowska, dzięki aplikacji, której działanie zaprezentowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskim kinie Elektronik, każdy użytkownik "będzie mógł personalizować swoje doświadczenie bycia w kinie". "Główną ideą projektu jest to, żebyśmy mogli chodzić do kina razem, doświadczać tego razem, bo oglądanie filmów jest wydarzeniem społecznym" - powiedziała PAP Jankowska.
Aplikacja umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub w telewizji - słuchanie audiodeskrypcji, wersji lektorskiej lub dubbingu w dowolnym języku. Zdaniem Mariusza Trzeciakiewicza z projektu AudioMovie, przyczyni się ona do "stworzenia w kinie takiego środowiska, w którym osoby, które do tej pory do tego kina nie chodziły, znów zechcą przyjść".
"Bardzo byśmy chcieli, aby system zmienił tę sytuację i stworzył takie środowisko, w którym osoby w tej chwili w jakiś sposób wykluczone z kultury mogły z powrotem do niej wrócić, mogły pojawiać się w kinie i czerpać z tego przyjemność. Kolejna grupa odbiorców to osoby obcojęzyczne, które też czasem chciałyby zobaczyć polskie filmy" - podkreślił Trzeciakiewicz.
Jak dodał, AudioMovie to nie tylko aplikacja, ale cały system, który zapewnia działanie audiodeskrypcji w kinie, m.in. portal służący za bazę audiodeskrypcji, do którego te już opracowane będą mogły trafiać do kolejnych emisji. System będzie mógł być wykorzystywany nie tylko w kinie, ale także podczas festiwali filmowych, a w przyszłości – w telewizji. Do tej pory można korzystać z niego w czterech kinach w Polsce: w krakowskim "Kinie Pod Baranami", sosnowieckim "Heliosie", warszawskim "Elektroniku" oraz wrocławskich "Nowych Horyzontach", a samą aplikację - darmowo dobrać bezpośrednio na smarfona.
Czwartkowe wydarzenie zakończył pokaz polsko-brytyjskiego filmu "Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - pierwszego pełnometrażowego obrazu stworzonego w całości techniką animacji malarskiej, który otrzymał we wtorek nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany; można było zobaczyć go z audiodeskrypcję w systemie AudioMovie.
W 2016 r. Polski Instytut Sztuki Filmowej wprowadził wymóg dla producentów filmowych, którzy do każdego filmu fabularnego i animowanego muszą wyprodukować jednocześnie ścieżkę z audiodeskrypcją oraz napisy w języku polskim dla osób niesłyszących.
Projekt został zrealizowany w ramach programu Innowacje Społeczne finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ itm/