W sobotę w kinie Kijów Centrum odbyła się gala podczas której najlepsi twórcy odebrali nagrody kończącego się 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (KFF). Niedziela upłynie pod znakiem projekcji tytułów nagrodzonych w konkursach festiwalowych.
Miejscem niedzielnych projekcji najlepszych filmów 58. KFF będzie Małopolski Ogród Sztuki.
Podczas sobotniej gali międzynarodowe jury przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym, które przez cały festiwalowy tydzień rywalizowały o względy ekspertów i publiczności w sześciu krakowskich kinach.
Zwycięstwo w konkursie filmów dokumentalnych zapewnił sobie film “O ojcach i synach” Talala Derkiego. Urodzony w Syrii, mieszkający w Niemczech, reżyser odwiedził rodzinę zradykalizowanego członka tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) i obserwował proces dojrzewania jego członków. Przed kamerą znaleźli się mali chłopcy, których do wstąpienia w szeregi dżihadystów przygotowują ojcowie. Jury wręczyło twórcy prestiżową nagrodę Złotego Rogu “za odważne przeniknięcie reżysera do świata ekstremizmu”. Obraz został także nagrodzony przez jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI).
Laureatem najstarszego festiwalowego konkursu filmów krótkometrażowych została Francuzka Armelle Mercat za film “Popraw włosy, Oliver”. Jury przyznało reżyserce nagrodę Złotego Smoka podkreślając, że opowiedziana w filmie historia była możliwa do ukazania jedynie w formie animacji.
Najlepszą dokumentalną produkcją muzyczną i tym samym laureatem nagrody Złotego Hejnału został amerykańsko-japoński dokument “Ryuichi Sakamoto: Coda” w reż. Stephena Nomury Schible’a. To opowieść o korzeniach muzyki, o walce człowieka z ograniczeniami. Film otrzymał także nagrodę jury studenckiego.
Złoty Lajkonik w Konkursie polskim trafił do Rafała Łysaka za “Miłość bezwarunkową”. Jury doceniło realizatorów za opowieść o intymnej rzeczywistości ludzi różnych pokoleń, która wymyka się stereotypowym osądom.
Do Europejskiej Nagrody Filmowej Krakowski Festiwal Filmowy rekomendował pełnometrażową “Białą Mamę” (Rosja, reż. Zosya Rodkevich, Evgeniya Ostanina) oraz krótkometrażowy “Spuśćcie psy” (Francja/Belgia, reż. Emmanuelle Fleytoux).
Ważną nagrodą KFF jest Nagroda Smoka Smoków za całokształt twórczości. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1998 r. przez radę programową Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora KFF, za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Tegorocznym zdobywcą Smoka Smoków jest ukraiński reżyser dokumentalista Siergiej Łoźnica. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek w kinie Kijów.Centrum.
58. Krakowski Festiwal Filmowy zbiegł się w czasie z popularnym 11. Festiwalem Muzyki Filmowej. Mimo tej „kolizji” frekwencja na Krakowskim Festiwalu Filmowy była wyższa niż w latach ubiegłych a organizatorzy wzajemnie się wspierali i współpracowali.
„Przestało funkcjonować sformułowanie +pogoda kinowa+. W tym roku, mimo cudownych upałów i długiego weekendu mieliśmy – co dało się zauważyć gołym okiem – wyższą frekwencję niż w latach ubiegłych. Sale kinowe pękały w szwach, część osób nie dostało się do środka” – powiedziała w sobotę PAP Olga Lany z biura prasowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
W programie tegorocznego przeglądu filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych znalazło się, tak jak w roku ubiegłym, ponad 200 tytułów. Miejscem projekcji były te same sale kinowe co w poprzedniej edycji – m.in. kino Kijów.Centrum, ARS, Pod Baranami, Mikro.
Krakowski Festiwal Filmowy, organizowany od 1961 r., jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ jm/