Kultura i sztuka po 1989 roku

15.02.2018

Rozpoczął się 68. Festiwal Filmowy w Berlinie

68. Festiwal Filmowy w Berlinie rozpoczął się w czwartek pokazem animowanego filmu Wesa Andersona "Wyspa psów". O nagrody główne zawalczy łącznie 19 obrazów, wśród nich polski film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i koprodukowany przez Polaków "Dowłatow" Aleksieja Germana jr.

"Wyspa psów" Andersona to pierwszy w historii film animowany otwierający Berlinale. Jest to również czwarty obraz Andersona pokazywany na konkursie w Berlinie.

"Twarz" w reż. Małgorzaty Szumowskiej będzie miała na Berlinale swoją międzynarodową premierę. Jak zapowiadają producenci, film, który będzie pokazywany w Konkursie Głównym Festiwalu, jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku.

W Konkursie Głównym na najważniejsze nagrody - Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszych filmów oraz m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora lub aktorki, lub za najlepszy scenariusz - będzie miało szansę 19 obrazów. W sekcji zaprezentowane zostaną nowe dzieła Wesa Andersona, Gusa Van Santa, Benoita Jacquota, Laury Bispuri, Thomasa Stubera i Philipa Groeninga. Nagrody zostaną wręczone 24 lutego.

Festiwal odbywa się w cieniu skandalu seksualnego w Hollywood z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina, którego kilkadziesiąt kobiet oskarżyło o molestowanie, a kilka o gwałt. Organizatorzy Berlinale przygotowali specjalny punkt na terenie festiwalu, gdzie mogą zgłaszać się osoby, które padły ofiarą lub były świadkiem przemocy, dyskryminacji czy molestowania.

W poprzednim roku ze statuetką z Berlinale wróciły m.in. Agnieszka Holland i Kasia Adamik - reżyserki "Pokotu", który został doceniony Srebrnym Niedźwiedziem im. Alfreda Bauera, przyznawanym filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Berlinale to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie. (PAP)

ndz/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL