Filmy: „Wielki zły lis” Patricka Imberta i Benjamina Rennera, „Nierozłączne” Edoardo De Angelis, „Lep na ptaki” Evana DeRushie, i „Kiedy znów się spotkamy” Williama Sehested Hoeg zdobyły Złote Koziołki, główne nagrody 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Ale Kino! to największy festiwal filmów dla młodych widzów i jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Impreza rozpoczęła się 3 grudnia i zakończy w niedzielę. W sobotę w Poznaniu ogłoszono laureatów festiwalowych nagród.
Nagrody w kategorii filmu pełnometrażowego otrzymała w tym roku francusko-belgijska produkcja „Wielki zły lis” Patricka Imberta i Benjamina Rennera (film dla dzieci), oraz „Nierozłączne” włoskiego twórcy Edoardo De Angelis (film dla młodzieży).
W kategorii filmów krótkometrażowych, Złote Koziołki jury przyznało filmowi „Lep na ptaki” Evana DeRushie (film dla dzieci), i „Kiedy znów się spotkamy” Williama Sehested Hoeg (film dla młodzieży).
Poza jury festiwalowym, obrazy oceniały także jury młodzieżowe i dziecięce, które przyznały swoje nagrody - Marciny i Marcinki.
Laureatami Marcinków dla filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych zostały obrazy: „Storm. Opowieść o odwadze” reż. Dennis Bots, oraz „Pudełko” reż. Merve Cirisoglu Cotur.
Marciny z kolei otrzymały produkcje: „Krew Saamów” Amandy Kernell, oraz „Noc w Tokoriki” w reż. Roxany Stroe.
Do konkursu filmów dla dzieci i młodzieży wpłynęło w tym roku przeszło 3,6 tys. zgłoszeń m.in., z Brazylii, Meksyku, Nowej Zelandii i Kanady. Jurorzy: profesjonaliści, jury dziecięce i młodzieżowe oceniało 45 filmów pełnometrażowych i 90 filmów krótkometrażowych.
Część konkursową uzupełniały pokazy filmów pogrupowanych w ramach kilkunastu sekcji tematycznych. Widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. produkcje dokumentalne, nowości filmowe, filmy poświęcone piłce nożnej, czy klasykę polskiej animacji. W sumie w trakcie festiwalu zaplanowano projekcje ponad 200 produkcji.
Nowością tegorocznego programu była sekcja "Ale Kino! z psem", co miało związek z laureatem nagrody specjalnej festiwalu, Platynowych Koziołków. W tym roku został nim Reksio - psi bohater serialu produkowanego w latach 1967-1990 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Ceremonia przyznania Platynowych Koziołków nastąpiła w trakcie gali otwarcia festiwalu. Wyróżnienie wręczono wyłonionemu w ogólnopolskim plebiscycie "mentalnemu sobowtórowi Reksia". Nagrodę w postaci wyjątkowego zestawu kości odebrał kundelek Julek z Zawiercia. Wręczeniu nagród i laudacjom na cześć wyróżnionego towarzyszyła projekcja filmów o Reksiu z muzyką na żywo.
I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 r., a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetki Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, animowane i aktorskie. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ bos/