Filmy z Kanady, Meksyku, produkcje holendersko-niemiecka i czesko-słowacko-polska zdobyły Złote Koziołki, główne nagrody 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Wynik ogłoszono w sobotę w Poznaniu.
Ale Kino! to największy w kraju festiwal filmów dla młodych widzów. Impreza rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, zakończy się w niedzielę
Złote Koziołki za najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży otrzymał kanadyjski obraz "Świetliki odleciały" w reżyserii Sebastiena Pilote'a. W kategorii filmów pełnometrażowych dla dzieci główne trofeum zdobył holendersko-niemiecki "Cały świat Romy" Mischy Kampa.
W kategorii filmów krótkometrażowych dla dzieci jury przyznało Złote Koziołki czesko-słowacko-polskiemu filmowi "Latawiec" w reżyserii Martina Smatany. Najlepszym filmem krótkometrażowym dla młodzieży uznano meksykańską produkcję "Kamila", której reżyserką jest Urzula Barba Hopfner.
Poza jury festiwalowym filmy oceniały także jury młodzieżowe i dziecięce, które przyznały swoje nagrody – Marciny i Marcinki.
Do tegorocznego "Ale Kino!" zgłoszono przeszło 3,7 tys. filmów z 115 państw i 6 kontynentów, co – jak wskazali organizatorzy – stanowi rekord w historii festiwalu. Ostatecznie wyselekcjonowano prawie 150 najlepszych filmów dla dzieci od 4 lat i młodzieży, ale również dla rodziców i seniorów.
W tym roku filmy znalazły swoje miejsce w kilkunastu sekcjach, m.in.: konkursowych, Panoramie Dzieci, Panoramie Młodych, Ale Kino! z Piłką, Dokumentalne Ale Kino!, Ale Kino! z dreszczykiem czy Ale Kino! Najnajmłodszego Widza.
Nagrodę specjalną 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – Platynowe Koziołki – organizatorzy postanowili przyznać Koziołkowi Matołkowi – bohaterowi książek Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Jak wskazano, Koziołek Matołek "docierał do kolejnych pokoleń dzieci za sprawą serialu +Dziwne przygody Koziołka Matołka+, którego produkcję rozpoczęto 60 lat temu w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie".
I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 r., a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetkę Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, animowane i aktorskie.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/