Od czwartku rusza w Olsztynie 6. Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego "Okno", który ma prezentować filmy nieznane z ekranów telewizyjnych. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy nagrody zostaną przyznane również w kategorii filmu studenckiego.
Jak podkreślają organizatorzy, festiwal ma służyć odkrywaniu "tego, co godne naśladowania w historii świata i aż tak zwykłego, że często niezauważalnego z perspektywy metropolitalnej". Jego celem jest zaprezentowanie publiczności "głębi kultury filmowej" i "przegląd filmów nieznanych z ekranów tv albo bardzo mało znanych". Konkurs jest przeznaczony dla filmowców amatorów i profesjonalistów.
Podczas czwartkowego pokazu konkursowego zostaną zaprezentowane filmy: "Panna Lodzia" w reż. Agaty Gregorczyk-Janik, "SW - Historia Solidarności Walczącej" w reż. Pawła Przewoźnego, "Przyjaźń w cieniu Kremla - dzisiaj Gruzja" w reż. Macieja Grabysy i Wojciecha Jachymiaka oraz "Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-1989" w reż. Andrzeja Mosia.
Poza projekcjami filmów konkursowych w pierwszym dniu festiwalu zaplanowano rozmowę z założycielem i przewodniczącym "Solidarności Walczącej" Kornelem Morawieckim, a także rozmowy z historykami i publicystami - Jerzym Targalskim i Pawłem Zyzakiem.
W piątek widzowie będą mogli obejrzeć dzieła uczestniczące w konkursie w kategorii niezależnego filmu studenckiego. Tę część festiwalu poprowadzą studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Poza projekcjami zaplanowano też rozmowę z reżyserami: Piotrem Zarębskim, Jerzym Zalewskim, Leszkiem Ciechońskim i Łukaszem Binkiem.
W tym dniu zostaną pokazane filmy: "Krok po kroku" Adama Wasiaka, "Prorok" Agnieszki Kozaczek-Gralak, "Błudko" Janusza Hanasa, "Wszystkich Świętych" Dariusza Parczewskiego, "Operacja Tannenberg" Anny Piasek-Bosackiej, "Wojciech Ziembiński - droga niepodległości" Andrzeja Ryszarda Arwara i "Mów mi Rico" Szymona Piegzy.
W sobotę odbędzie się koncert, podczas którego nastąpi rozstrzygnięcie konkursu w dwóch kategoriach: filmu niezależnego i - po raz pierwszy - niezależnego filmu studenckiego. Przygotowano też panel dyskusyjny z jurorami i pokaz filmów nagrodzonych w poprzednich latach.
Podczas ubiegłorocznego festiwalu Grand Prix zdobył film według scenariusza i w reżyserii Jolanty Hajdasz "Żołnierz Niezłomny Kościoła". To dokument ukazujący bohaterstwo i tragiczne więzienne losy abpa Antoniego Baraniaka, który był sekretarzem prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Duchowny został aresztowany we wrześniu 1953 r., spędził w więzieniu 27 miesięcy. Torturami, biciem i głodzeniem śledczy z UB chcieli na nim wymusić zeznania pozwalające na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko prymasowi Wyszyńskiemu.
6. Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego "Okno" odbywa się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ul. Parkowej w Olsztynie, wstęp jest wolny. Współorganizatorami przeglądu są: Stowarzyszenie Ruch Kontroli Władzy - Ruch Kontroli Wyborów, Stowarzyszenie Ruch Republikański i Grupa Artystyczna "Pod Prąd". Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju.
Festiwal został powołany do życia w 2012 r. w ramach Kongresu Mediów Niezależnych. W Olsztynie zorganizowano go po raz pierwszy, poprzednie edycje odbyły się w Ełku i Pszczynie, a ubiegłoroczna w Warszawie.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
edytor: Agata Zbieg
mbo/ agz/