Projekcje filmowe, warsztaty, wystawy, sesje naukowe, edukacyjne wyprawy oraz rywalizacja o Grand Prix w konkursie głównym - znalazły się w programie rozpoczynającego się w środę w Łodzi XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.
To jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń w dziedzinie filmowej dokumentacji przyrodniczej. Tegoroczna, 17. już edycja imprezy potrwa pięć dni do niedzieli 11 czerwca.
Celem imprezy jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. W festiwalu biorą udział filmy krótko- i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska i koegzystencji człowieka ze światem przyrody.
Festiwal odbywa się co dwa lata, a jego tegoroczne hasło to "Lasy w kulturowym krajobrazie Europy". Główną nagrodą jest Grand Prix im. Wł. Puchalskiego dla najlepszego filmu. W tym roku walczyć o nią będzie 41 filmów z 10 europejskich krajów. Ponad połowa z produkcji to prace polskich autorów, pozostałe nadesłano z Holandii, Węgier, Szwecji, Szkocji, Niemiec, Francji, Austrii, Czarnogóry i Słowacji. Obrazy poświęcone są problemom przyrody Europy, ochronie środowiska i koegzystencji człowieka ze światem przyrody.
Filmy będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Bednarka ze Szkoły Filmowej w Łodzi.
Joanna Karpińska z biura prasowego festiwalu zwraca uwagę, że czerwcowa impreza to nie tylko konkursy czy warsztaty dla zawodowych i początkujących filmowców. Publiczność może liczyć na pokazy, projekcje i wystawy prezentujące piękno natury, sesje naukowe poświęcone filmowi i przyrodzie, mistrzowskie warsztaty i edukacyjne wyprawy.
Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie marsz ulicami Łodzi. Pochód wyruszy sprzed Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka i przejdzie do ul. Piotrkowskiej, gdzie do pochodu dołączy - jadąca na platformie - "żywa makieta lasu" składająca się z leśnych drzew i roślin, która będzie "wędrowała" wraz z uczestnikami. Trasę przemarszu wyznaczają wystawy festiwalowe, a uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia wszystkich ekspozycji w trakcie pochodu.
Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie "Film – Przyroda – Kultura", Wytwórnia Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi, Stowarzyszenie "Łódź Filmowa", Łódzki Dom Kultury oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.
Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 r. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z WFO. Przez lata impreza zdobyła sobie renomę wśród pasjonatów fotografii i filmu przyrodniczego.
Patron festiwalu - Włodzimierz Puchalski - urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej, ale wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. Już w latach 30. ub. stulecia realizował pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze.
Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 r. na Antarktydzie. (PAP)
jaw/ itm/