Kultura i sztuka po 1989 roku

31.10.2016

Sześć utworów w Konkursie Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon 2016

Utwory z filmów "Córki dansingu", "Planeta singli", "Szkoła uwodzenia Czesława M.", "Wszystkie nieprzespane noce", "Kamper" i "Listy do M. 2" znalazły się wśród nominowanych do Konkursu Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon 2016. Zwycięzców poznamy 26 listopada.

Konkurs KamerTon jest imprezą towarzyszącą Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, organizowanego po raz 21 w Łodzi.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że ich celem jest zwrócenie uwagi na "małą formę często wielkiej sztuki, jaką są oryginalne piosenki filmowe". Wiele spośród nominowanych utwórów pochodzi z filmów o charakterze niszowym, rozpowszechnianych jedynie na pokazach w kinach studyjnych; udział w konkursie KamerTon to niejednokrotnie pierwszy kontakt takiego utworu z szerszą widownią.

W tym roku jury wybierze najlepszą piosenkę spośród sześciu nominowanych: "Zabierz mnie do morza" w wykonaniu Adama Repuchy - z filmu "Wszystkie nieprzespane noce", "Co jest ze mną nie tak?" wyk. Pezet & Czarny Hi-Fi - z filmu "Kamper", "Trzeba mieć specjalną skrzynię" wyk. Czesław Śpiewa i Artur Andrus - z filmu "Szkoła uwodzenia Czesława M.", "Someone" wyk. Tabb & Sound & Grace - z filmu "Listy do M. 2", "The Man With Unknown Soul" wyk. Bovska - z filmu "Planeta singli" oraz "Przyszłam do miasta" wyk. Ballady i Romanse - z filmu "Córki Dancingu".

"Galę Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon uświetni koncert Katarzyny Groniec. 26 listopada w Teatrze Nowym zabrzmią utwory z płyty +Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej+. Katarzyna Groniec to wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny. Dzięki przejmującym interpretacjom przenosi słuchaczy w niezwykły świat kreowany słowem i melodią" - poinformowała PAP rzeczniczka Forum Orlen Cinergia Dominika Kawczyńska

Następnego dnia z łódzką publicznością spotkają się siostry Wrońskie, znane jako Ballady i Romanse, które w Lokalu opowiedzą o swoich dziesięciu ulubionych filmach, a wieczorem zagrają koncert.

W ramach muzycznej odsłony Forum Cinergia w Radiu Łódź zaprezentowany zostanie także film "Brzdąc" Charliego Chaplina z muzyką na żywo w wykonaniu Tomasza Lewandowskiego i jego zespołu. Będzie to okazja do przeniesienia się w czasy kina niemego, gdy oprawę muzyczną w czasie seansu zapewniał grający na żywo taper.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w Łodzi w 2014 roku. Kryształowy KamerTon otrzymał wówczas zespół Kult za piosenkę do filmu "Układ zamknięty".

W ubiegłym roku Stowarzyszenie Filmowa Łódź, które jest współorganizatorem konkursu, wręczyło KamerTon Wszech Czasów Danucie Szaflarskiej - nagroda nawiązywała do roli aktorki w filmie Leonarda Buczkowskiego "Zakazane piosenki" - był to pierwszy po II wojnie światowej obraz zrealizowany w łódzkiej wytwórni filmowej. Za najlepszą piosenkę uznano "Sypnij ziarnem szczerych słów" – utwór Katarzyny Nosowskiej do filmu Borysa Lankosza "Ziarno prawdy".(PAP)

agm/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL