Kultura i sztuka po 1989 roku

29.09.2019

Trzecia edycja Kinoteki w Sofii – przeglądu współczesnego kina polskiego

Trzecia edycja Kinoteki – przeglądu współczesnej kinematografii polskiej – rozpoczyna się w niedzielę w stolicy Bułgarii, Sofii. Tegoroczną edycję festiwalu poświęcono 30. rocznicy upadku komunizmu i pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

W celu uczczenia ważnej rocznicy przygotowano program „Solidarność”, w ramach którego zostaną pokazane filmy tematycznie powiązane z tamtymi wydarzeniami. Nowe polskie kino zostanie pokazane na przykładzie sześciu filmów fabularnych.

W dniu otwarcia przeglądu w Instytucie Polskim w Sofii pokazany zostanie wieczorem film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Program filmowy „Solidarność”, który będzie pokazywany od 7 do 10 października, z wolnym wstępem na seanse, obejmuje filmy: "Człowiek z żelaza" Wajdy, "Solidarność według kobiet" Marty Dzido, "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha i "80 milionów" Waldemara Krzystka.

Wśród nowych polskich filmów bułgarska widownia zobaczy m.in „Kamerdynera” Filipa Bajona, „Krew Boga” Bartosza Konopki, „Wilkołaka” Adriana Panka oraz „Sztukę kochania” Marii Sadowskiej.

Tradycyjnie Kinoteka zostanie wyświetlona w Sofii, a później także w dwóch innych miastach – Burgas i Gabrowie.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ akl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL