Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2018

W łańcuckim zamku kręcono zdjęcia do filmu „Brigitte Bardot cudowna”

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Fot. PAP/J. Ochoński Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Fot. PAP/J. Ochoński

We wnętrzach dawnej rezydencji magnackiej Lubomirskich i Potockich w Łańcucie zakończyła się realizacja zdjęć do najnowszego filmu Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot cudowna”, opartego na powieści reżysera.

Jak poinformowała w czwartek PAP Joanna Garbulińska-Charchut ekipa filmowa gościła w zamku w Łańcucie przez dwa dni. Sceny nagrywano w zamkowej bibliotece i na korytarzach. W łańcuckich ujęciach zagrali m.in.: Weronika Rosati, Stanisław Brudny, Igor Kujawski, Kacper Olszewski i Gabriela Chojecka.

„Reżyser gościł w Łańcucie już po raz drugi. Pierwsza wizyta miała miejsce sześć lat temu. Wówczas w zamkowej sali balowej wyświetlano film +Młyn i krzyż+” – dodała Garbulińska-Charchut.

Akcja filmu rozgrywa się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej. Sam reżyser mówił o swoim filmie, że jest to kondensacja jego pokolenia.

„Wszyscy słuchali Beatlesów, chłopcy kochali się w Brigitte Bardot, a przy tym wszystkim byliśmy wybudzani przez rzeczywistość. Tak jest konstruowany ten film. Bohater jest synem lotnika, który latał w Anglii, ale wrócił do Polski. Matka ukrywa przed synem fakt, że on jest w więzieniu. Chłopak, który widzi, że dom jest nachodzony przez UB, inwigilowany, buduje sobie świat wewnętrzny, który ma charakter hotelu” – mówił o filmie Majewski.

Film „Brigitte Bardot cudowna” jest adaptacją książki Lecha Majewskiego „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej”. Obraz ma być gotowy w przyszłym roku. Wystąpią w nim także m.in. Magdalena Różczka, Andrzej Grabowski i Tomasz Sapryk.

Jest to już kolejny film, do którego zdjęcia powstawały w dawnej rezydencji magnackiej Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. W tamtejszym zespole pałacowo-parkowym, kręcono np. niektóre sceny jednego z najsłynniejszych polskich melodramatów „Trędowata” Jerzego Hoffmana z 1976 roku. Wnętrza zamkowe pojawiły się również w „Hrabinie Cosel” Jerzego Antczaka z 1968 roku.

Lech Majewski – reżyser, pisarz, poeta, malarz, członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wyreżyserował takie filmy jak m.in.: „Zwiastowanie”, „Rycerz”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Szklane usta”, „Młyn i krzyż”, „Onirica”. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL