Setki filmów z całego świata zostaną zaprezentowane w ramach rozpoczynającego się w niedzielę w Poznaniu 37. Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do 8 grudnia.
37. Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" zostanie zainaugurowany w niedzielę w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Festiwal skierowany jest zarówno do młodych widzów - od piątego roku życia, jak i starszych miłośników kina. Jak podkreślają organizatorzy, festiwal jest doskonałą okazją, by „poszerzyć granice własnej wyobraźni i dowiedzieć się czegoś więcej na temat otaczającego nas świata”.
„Na początku XXI wieku polski film fabularny dla dzieci w zasadzie zniknął z ekranów, a film animowany istniał zaledwie szczątkowo. Nieliczne, nawet jeżeli znakomite, wyjątki potwierdzały tylko regułę. Na szczęście, po więcej niż dekadzie posuchy, stan ten, co prawda z wolna, ale wydaje się zmieniać. Dzieje się coś ważnego, nowego: scenarzyści, reżyserzy i producenci coraz częściej spoglądają na kino dla najmłodszych nie jako na mało znaczący gatunek bez perspektyw, ale zaczynają upatrywać w nim zarówno możliwość artystycznej ekspresji i rozmowy z ciekawą grupą odbiorców, jak i potencjał biznesowy” – zaznaczył dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.
„Pojawiają się także niezwykle ciekawe inicjatywy wspierające rozwój nowego polskiego kina dla dzieci. Staramy się do nich dołączyć, między innymi poprzez umieszczenie w naszym programie wydarzenia Ale Kino! Industry / Education Pro. Jego celem jest stworzenie forum debaty o kinie dla dzieci ze wspólnym udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. Właśnie w owej +wspólności+ upatrujemy największą wartość projektu” – dodał.
Do tegorocznego programu filmowego "Ale Kino!" zgłoszono 3780 filmów z 115 państw i 6 kontynentów, co – jak wskazali organizatorzy - stanowi rekord w historii festiwalu. Wśród zgłoszonych tytułów było 441 pełnych metraży i 3339 filmów krótkometrażowych, z których ostatecznie wyselekcjonowano prawie 150 najlepszych filmów dla dzieci od 4 roku życia i młodzieży, ale również rodziców i seniorów. W tym roku filmy znalazły swoje miejsce w kilkunastu sekcjach m.in.: konkursowych, Panoramie Dzieci, Panoramie Młodych, Ale Kino! z Piłką, Dokumentalne Ale Kino!, Ale Kino! z dreszczykiem czy Ale Kino! Najnajmłodszego Widza.
W programie festiwalu znalazły się także liczne premiery i pokazy przedpremierowe, m.in.: estońskie „Magiczne święta Ewy” (reż. Anu Aun), szwedzkie „Goliath” Petera Grönlunda i „Sune przeciw Sune” Jona Holmberga, węgierski dramat „Obyś następnym razem umarła :)” (reż. Mihály Schwechtje) oraz cenione krótkie metraże, w tym m.in. nagrodzona studenckim Oscarem „Córka”, reż. Daria Kashcheeva czy „Latawiec” z szansą na nominację do Oscara dla najlepszej krótkiej animacji. W tej sekcji obecne będą również polskie akcenty, m.in.: krótka animacja „Łowy” Mateusza Jarmulskiego oraz fabuła „Jestem tutaj” Agaty Minowskiej.
Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję spotkać gości specjalnych, w tym m.in. Mischę Kamp i Tamarę Bos - reżyserkę i scenarzystkę filmu „Cały świat Romy”, który w roku 2019 podbijał festiwale filmowe dla młodych widzów na całym świecie.
Nagrodę specjalną 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" – Platynowe Koziołki – organizatorzy postanowili przyznać Koziołkowi Matołkowi - bohaterowi zrodzonemu w książkach obrazkowych Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, który – jak wskazano – „docierał do kolejnych pokoleń dzieci za sprawą serialu +Dziwne Przygody Koziołka Matołka+, którego produkcję rozpoczęto 60 lat temu w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie”.
Zakończenie Festiwalu odbędzie się w trakcie uroczystej gali, której centralnym punktem będzie twórczość zmarłego w kwietniu tego roku Stanisława Jędryki, twórcy filmów i seriali młodzieżowych.
Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 8 grudnia.
I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 r., a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetkę Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, animowane i aktorskie. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mmu/