Kultura i sztuka po 1989 roku

14.09.2018

W Sokołowsku rozpoczyna się festiwal „Hommage à Kieślowski”

Plakat festiwalu Hommage à Kieślowski Plakat festiwalu Hommage à Kieślowski

Blisko 20 filmów pokazywanych w trzech sekcjach znalazło się w programie 8. edycji festiwalu „Hommage à Kieślowski”, który w piątek rozpoczyna się w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Tegoroczny program festiwalu zbudowano wokół obrazu „Trzy kolory: Niebieski”.

Festiwal organizowany jest w malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha. W Sokołowsku w 1855 r. powstało pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.

Leczył się tam m.in. cierpiący na gruźlicę Roman Kieślowski, ojciec reżysera. Krzysztof Kieślowski spędził w związku z tym w Sokołowsku część dzieciństwa. W miejscowości odbywa się co roku poświęcony twórczości autora "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki", trylogii "Trzy kolory" - oraz nią inspirowany - festiwal "Hommage à Kieślowski" („hołd Kieślowskiemu”). 

Rzeczniczka festiwalu Edyta Bach podkreśliła, że program tegorocznej edycji festiwalu „Hommage à Kieślowski” został zbudowany wokół obrazu „Trzy kolory: Niebieski”. Sam Kieślowski mówił o tym filmie, że to opowieść o wolności i cenie, jaką za nią płacimy. 

„Wolność i jej różne aspekty, przestrzenie, są myślą przewodnią tegorocznego programu festiwalu – temu podporządkowane zostały debaty, spotkania i wybór filmów, stąd też Niebieski, jako jego główna oś” - powiedziała PAP Bach.

W programie festiwalu znalazło się łącznie 18 filmów, które będą prezentowane widzom w ramach trzech sekcji. To: „Hommage à Kieślowski i Klasyka Kina”, „Re:Interpretacje”, gdzie pokazywane będą polskie i europejskie film fabularne oraz „Sztuka dokumentu”. 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie czeski reżyser Petr Zelenka. Z tej okazji organizatorzy przygotowali retrospektywę jego filmów. Będzie można zatem obejrzeć m.in. „Guzikowców” czy „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie”. 

Bach poinformował, że oprócz Zelenki do Sokołowska przyjadą również m.in. operatorzy Miro Gabor i Piotr Jaxa czy scenarzysta Krzysztof Piesiewicz. W programie festiwalu znalazły się też spotkania z twórcami oraz wystawy, w tym ekspozycja z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z "Niebieskiego" autorstwa Piotra Jaxy. 

W tym roku po raz pierwszy Sokołowsko Festiwal Filmowy "Hommage à Kieślowski" nie otrzymał dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort kultury odnosząc się do tego, poinformował, że "projekt tegorocznego Festiwalu Hommage à Kieślowski uzyskał zbyt niską ocenę, aby otrzymać dotację". Jednocześnie resort kultury poinformował, że organizator festiwalu - Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ - otrzymała w tym roku z MKiDN 915 tys. 525 zł dotacji. 

Organizatorzy festiwalu na jego organizacje przeprowadzili zbiórkę pieniężną. „Zbiórka okazała się wielkim sukcesem. Zebraliśmy powyżej 100 proc. naszego celu. Wsparło nas ponad 550 osób” - powiedział Bach.

Festiwal zakończy się w niedzielę.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL