Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2017

W Świdnicy Festiwal Filmowy Spektrum

Kilkanaście filmów, w tym najnowsze obrazy polskiej i zagranicznej kinematografii, będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się w czwartek w Świdnicy Festiwalu Filmowego Spektrum. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest rola muzyki i dźwięku w filmie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka festiwalu Patrycja Strzyżewska z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, w ramach festiwalu od odbędą się dwa konkursy - Konkurs Filmów Pełnometrażowych oraz Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych. Zwycięzców tych konkursów wybierze publiczność.

W Konkursie Filmów Pełnometrażowych zaprezentowanych zostanie siedem tytułów. To - zdaniem organizatorów - „filmy ostatnich miesięcy, które skupiają pełną uwagę widzów”. Widzowie zobaczą zatem m.in. nagrodzony podczas tegorocznego Festiwalu w Gdyni „Pokot” Agnieszki Holland, laureata tegorocznej Złotej Palmy w Cannes „The Square” Rubena Ostlunda, „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, czy „Twój Vincent” Doroty Kobieli.

Z kolei w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych pokazane zostaną m.in.: „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, „Heimat” Emi Buchwald czy „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy.

Gościem tegorocznej edycji będzie Krzysztof Zanussi, a na festiwalu zaprezentowany zostanie jego film „Rok spokojnego słońca”, nagrodzony Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji w 1984.

Na festiwalu zobaczyć będzie można także film „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, zdaniem organizatorów „jeden z najbardziej oczekiwanych przez widzów polski tytuł tego roku”. Gościem specjalnym imprezy będzie Jakub Gierszał, wcielający się w postać głównego bohatera filmu.

Festiwal Spektrum to jednak nie tylko projekcie filmowe. W programie znalazły się również panele dyskusyjne poświęcone krótkiemu metrażowi oraz muzyce w filmie. Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert zespołu EABS, którego debiutancki album poświęcony jest twórczości Krzysztofa Komedy.

Festiwal zakończy się w niedzielę.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL