Kultura i sztuka po 1989 roku

13.10.2018

We Lwowie rozpoczął się Przegląd Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

7. Przegląd Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” 7. Przegląd Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

We Lwowie rozpoczął się VII Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Festiwal otworzył w sobotę wieczorem obraz Denisa Delicia „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. W ramach 10-dniowej imprezy widzowie zobaczą 20 filmów.

Przegląd organizuje konsulat RP we Lwowie. Według jego szefa Rafała Wolskiego jest to największa poza krajem prezentacja filmów polskich w tej części Europy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów na Ukrainie.

"To wydarzenie wpisało się w kulturalną mapę Lwowa bardzo mocno. Co roku mamy interesujący program i staramy się pokazywać to, co w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiło się na polskich ekranach i to, co zdobyło nagrody na festiwalach. Jest to impreza, na którą Lwów z pewnością oczekuje" - powiedział PAP konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski.

Dyplomata podkreślił, że na Ukrainie polskie kino cieszy się uznaniem. "Swoją zasługę ma w tym marka filmu polskiego, wyrabiana przez dziesięciolecia" - zaznaczył.

Organizatorzy przeglądu zwracają uwagę, że odbywa się on w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak powiedziała PAP pomysłodawczyni imprezy Barbara Pacan, widzowie zobaczą także filmy historyczne.

"Mamy filmy historyczne, komedie, kryminały i produkcje dla młodzieży. Przeglądowi towarzyszy także szereg imprez, takich jak koncerty i wystawy, więc znajdzie się coś interesujące dla każdego" - stwierdziła.

Pacan podkreśliła, że przegląd filmów polskich to festiwal, który odbywa się w trzech miastach zachodniej Ukrainy. Po Lwowie przegląd pojedzie do Iwano-Frankiwska (d. Stanisławów) oraz Użhorodu.

Otwarcie Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" odbyło się we lwowskim Kinopałacu; zaproszeni na imprezę wchodzili na nią po tradycyjnym czerwonym dywanie w świetle fleszy aparatów i kamer. Gośćmi specjalnymi otwarcia byli: producent filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" Jacek Samojłowicz i występujący w roli pilota Witolda Łokuciewskiego aktor Antoni Królikowski.

W programie przeglądu znalazły się m.in. obrazy, nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni: jednym z nich jest zdobywca Złotych Lwów "Cicha noc" Piotra Domalewskiego. Poza pokazami filmów na mieszkańców Lwowa czekają koncerty muzyki filmowej, wystawa "Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach", koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego, Lekcje Historii w Kinie oraz gra terenowa "Lot nad Lwowem".

Przegląd "Pod Wysokim Zamkiem" we Lwowie potrwa do niedzieli 21 października.

Ze Lwowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL